" /> Dünyaca Tanınmış Profesör Dr. Mohammed Farid Çukurova Üniversitesindeydi – MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Dünyaca Tanınmış Profesör Dr. Mohammed Farid Çukurova Üniversitesindeydi

Dünyaca Tanınmış Profesör Dr. Mohammed Farid Çukurova Üniversitesindeydi

Adana (CUHA)- Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü 2017-2018 bahar yarıyılında enerji depolama alanında dünyaca tanınmış, Yeni Zelanda Auckland Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mohammed Farid’i konuk etti. TÜBİTAK 2221 Konuk Bilim İnsanı Destekleme Programı’ndan destek alarak Çukurova Üniversitesi’ni ziyaret eden Prof.  Dr. Farid, binalarda ve sanayide faz değiştiren maddelerde enerji depolama uygulamaları hakkında öncü çalışmaları Çukurova Üniversiteli bilim insanları ile paylaştı.

Prof. Dr. Mohammed Farid’e ziyareti sırasında Kimya Bölümü’nden Dekan Prof. Dr. Halime Paksoy ve Prof. Dr. Gülfeza Kardaş’ın yüksek lisans ve doktora öğrencilerinden oluşan ekiple termal enerji depolama konusunda araştırmalar yaptı. Yüksek lisans öğrencileriyle yaptıkları düzenli haftalık toplantıların çok yapıcı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Mohammed Farid, “Öğrencilerin çok istekli olmalarını görmek beni çok memnun etti. Bu etkili iletişim ile beraberce akışkan yatakta termal enerji depolama sisteminin yapımını gerçekleştirdik. Bu sistemin laboratuvarınızda çalıştığını ve çok kaliteli dergilerde yayınlanabilecek değerli bilgileri ürettiğini görmek çok güzel. Bu ziyaretin daha uzun süreli işbirliğine ve ortak araştırmalara yol açmasını diliyorum.” dedi.

Yeni Zellandalı Bilim İnsani Çukurova Üniversitesi ve Adana’ya Hayran Kaldı.
Dekan Prof. Dr. Halime Paksoy’u birkaç senedir tanımasına karşılık Çukurova Üniversitesi ve Adana şehri hakkında pek bilgisinin olmadığını söyleyen Prof. Dr. Farid, “Adana’yı, sıcak ve her zaman yardıma hazır insanlarıyla; Çukurova Üniversitesi’ni ise şahane kampüsü ve mükemmel imkanlarıyla unutmam mümkün değil. Fakültenizdeki ve diğer bölümlerdeki personel çok iyi ve destekleyiciydi. Ziyaretim sırasında Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar’la tanıştım ve vizyonuna hayran kaldım. İstanbul’da Prof. Dr. Halime Paksoy ile katıldığımız 9. Enerji Verimliliği Forumunda Enerji Bakanı’nı dinleme fırsatını elde ettim. Ziyaretimin çok güzel ve verimli geçtiğine inanıyorum. Bana uluslararası konferanslarda iki tane davetli konuşma, diğer başka bir davetli konuşma ve iki seminer sunma fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim. Üniversitelerimiz arasında gelecekteki işbirliğimizi daha da kuvvetlendirecek tohumları attığımıza inanıyorum.” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?