" /> ‘Düşler Oyunlar ve Okumalar’ sergisi açıldı – MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
‘Düşler Oyunlar ve Okumalar’ sergisi açıldı

‘Düşler Oyunlar ve Okumalar’ sergisi açıldı

Ankara (CUHA) – Ülkemiz ve dünya geleneğini yansıtan oyuncakların bir araya getirildiği, çocukluk döneminin en önemli iki eşiği sayılabilecek oyun ve okuma unsurlarının birlikte ele alındığı çok kapsamlı bir çalışmanın ürünü olan “Düşler Oyunlar ve Okumalar” sergisinin açılışı 2 Ekim’de Cer Modern’de gerçekleştirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü ve Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu işbirliğinde, Milli Kütüphane Başkanlığı, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Oyuncak Müzesi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı, Cin Ali Eğitim ve Kültür Vakfı’nın katkılarıyla düzenlenen sergi, ülkemizin oyuncak kültürünü yansıtan örneklerin yanı sıra dünya oyuncak geleneğinden de örnekler içeren parçalardan oluşan geniş bir koleksiyondan oluşuyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğünce düzenlenen serginin açılışına katılan Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İBİŞ, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya ÖRS, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İBİŞ kurdele kesiminin ardından katılımcılarla birlikte sergiyi gezdi.

Genel Müdür Okan İBİŞ yaptığı açıklamada, kültürel miras unsurlarının araştırılıp arşivlenmesi kadar, sergilenerek izleyiciyle buluşturulmasının kültürel mirasın öğretilmesi ve aktarılması bakımından son derece önemli olduğunu; bu bilinçten hareketle gerçekleştirilen “Düşler Oyunlar ve Okumalar” sergisi vesilesiyle, Halk Kültürü Bilgi ve Belge Merkezinde yer alan zengin içeriği ve alana ilişkin birikimi paylaşmayı amaçladıklarını ifade etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?