" /> En prestijli kentsel dönüşümle Adana’ya çifte kazanım – MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
En prestijli kentsel dönüşümle Adana’ya çifte kazanım

En prestijli kentsel dönüşümle Adana’ya çifte kazanım

Adana  (CUHA) – Adana Büyükşehir Belediyesi, TOKİ işbirliğinde Göl Mahallesi’nde yürüttüğü projede 42 milyonluk kamulaştırma bedeli ödeyip, 230 binanın yıkımını tamamladı, Turgut Özal Bulvarı ve Adnan Menderes Sahil Yolu’na alternatif 2.5 kilometrelik yeni bulvarın inşaatına başladı.

Adana Büyükşehir Belediyesi, deprem riski yüksek gecekonduların ve çarpık yapıların bulunduğu merkez Çukurova İlçesi Göl Mahallesi’ndeki 250 dönüm alanda uygulamaya koyduğu kentsel dönüşüm projesinde 42 milyon liralık kamulaştırma bedeli ödeyerek 230 binanın yıkımını tamamladı. Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile uyumlu bir çalışma sergileyen Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Seyhan Baraj Gölü’ne nazır bölgede 600 hak sahibine modern ve çağdaş konutlarda yaşama imkanı sunarken, Turgut Özal Bulvarı ve Adnan Menderes Sahil Yolu’na alternatif olacak şekilde 23 metre genişliğinde 2.5 kilometre uzunluğunda yeni bir bulvar kazandırmak için harekete geçti.

DEV KAMULAŞTIRMA VE YIKIM HAMLESİ
Çarpık yerleşim, yetersiz altyapı ve güvensiz sosyal donatıların bulunduğu mahallelerde kentsel dönüşüm projeleri hazırlayan Adana Büyükşehir Belediyesi, TOKİ ile birlikte yürüttüğü Göl Mahallesi Gecekondu Önleme Bölgesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi’nde kamulaştırma ve yıkım çalışmalarını hak sahipleriyle el sıkışarak yüzde 87 oranında tamamladı. Göl Mahallesi’nde deprem güvenli konutlar, geniş yeşil alanlar ve sosyal donatılara sahip modern yaşam alanları oluşturmayı hedefleyen Adana Büyükşehir Belediyesi, 250 dönüm alanda 42 milyon lira kamulaştırma bedeli ödeyerek, 230 binanın yıkımını gerçekleştirdi.

HİÇ KİMSE MAĞDUR EDİLMEDİ
Hak sahibi vatandaşların mağdur olmamasına büyük hassasiyet gösteren Adana Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ, tapusu veya mülkiyet hakkı bulunmayan, işgalci konumundaki vatandaşlara da aynı yerde konut sahibi olma hakkı tanıdı.

MODERN YAŞAM ALANLARI YÜKSELECEK
Adana Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ işbirliğinde yürütülen Göl Mahallesi Gecekondu Önleme Bölgesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi’nde 4 tip yeni konut yapılacağı belirtildi. Kentsel dönüşüme konu olan arazide 100 metrekare 2+1, 120 metrekare 2+1, 149 metrekare 3+1 ve 180 metrekare 4+1 büyüklüğünde daireler inşa edileceği, 150 dönüm arazide ise geniş yeşil alanlar, parklar, spor alanları, kamu kurumlarının sosyal tesisleri, sosyal donatı alanlarının yer alacağı bildirildi.

KUZEY ADANA YENİ BİR BULVARA KAVUŞUYOR
Depreme dayanıklı,  güvenli, modern konutların yükseleceği kentsel dönüşüm projesinde kuzey Adana’ya yeni bir bulvar kazandırılacağı vurgulandı. Projeye göre , Turgut Özal Bulvarı ve Adnan Menderes Sahil Yolu’na alternatif olacak şekilde 23 metre genişliğinde 2.5 kilometre uzunluğunda yeni bulvarı açma çalışmalarına da başlandı. Yeni bulvarın, kuzeyde TRT kavşağından Süleyman Demirel Bulvarı ile, güneyde Devlet Bahçeli Bulvarı ile bağlantılı olacağı ifade edildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?