" /> Erdoğan: “Doğu Akdeniz ve Karadeniz’deki Petrol Haklarımızı Değerlendireceğiz” – MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Erdoğan: “Doğu Akdeniz ve Karadeniz’deki Petrol Haklarımızı Değerlendireceğiz”

Erdoğan: “Doğu Akdeniz ve Karadeniz’deki Petrol Haklarımızı Değerlendireceğiz”

Rize (CUHA) – Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye olarak Doğu Akdeniz’deki ve Karadeniz’deki doğal gaz ve petrol haklarımızı en iyi şekilde değerlendirmekte kararlıyız. Fatih ve Yavuz adlı gemiler bu doğrultuda atılmış önemli birer adımdır” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri kampanyası kapsamında AK Parti Rize mitingine katıldı. 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen mitingde Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir konuşma yaptı.

Son 17 yılda Rize’ye 18 milyar lira tutarında yatırım yaptıklarına işaret ederek eğitimde, şehre bin 800 yeni dersliği, 4 bin 526 kişi kapasiteli yurt binalarını,  yüzme havuzları, gençlik merkezleri, spor salonları ve sahalarının yanı sıra adını taşıyan bir üniversiteyi kazandırdıklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehirdeki ihtiyaç sahibi vatandaşlara 689 milyon lira, Rizeli girişimcilere 1,5 milyar lira ve çiftçilere 2,5 milyar lira destek sağladıklarını hatırlattı.

“GİRİŞİMCİLERİMİZİN KÖTÜ GÜNLERİNDE DE YANLARINDAYIZ”

Türkiye’de AK Parti hükûmetleri döneminde 9 milyon yeni istihdam ortaya çıkartarak, Cumhuriyet tarihinin rekorlarını kırdıklarını söyleyen Erdoğan, nüfusun artmasına kadın ve gençlerin işgücüne katılım oranlarının yükselmesine rağmen böyle bir istihdam başarısını ortaya koyabilmelerinin gerisinde, istikrar ve güven içinde Türkiye’yi her yıl yüzde 6 oranında büyütmelerinin olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan işsizliğin düşürülmesi için yeni bir hamle yapacaklarını açıkladı ve şunları kaydetti:

“Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile beraber bir hamle yapıyoruz ve üç ay boyunca ücreti, sigortayı, primleri, vergileri biz üstleneceğiz ve burada TOBB da destek verecek ve tüm işverenlerimizle beraber yılsonuna kadar 2,5 milyon işsize inşallah iş temin etmiş olacağız. Ve adımlarımız kararlı bir şekilde sürüyor. Tüm işverenlerimizi devletin kendilerine sergilediği bu imkândan faydalanmaya davet ediyorum. Biz girişimcilerimizin iyi günlerinde olduğu gibi kötü günlerinde de yanlarındayız. Bu anlayışla desteğe ihtiyaç duyan girişimcilerimizin çalışanlarının üç aylık ücretlerini kısa çalışma ödeneği kapsamında biz üstleniyoruz.”

“Burası Türkiye, Burada İş Var” sloganıyla yürütülecek seferberliği hedeflerine ulaştırmakta kararlı olduklarını, ilgili bakanlık ve kurumların hazırlıklarını tamamladıklarını aktaran Erdoğan, şu anda ekiplerin sahada çalıştığını, yakında proje ile ilgili müjdelerin alınmaya başlanacağını söyledi. Erdoğan, “Bu kampanyaya destek veren her işverenimiz sadece ülkesinin değil aynı zamanda kendisinin de geleceğine sahip çıkmış olacaktır. Türkiye’yi elbirliğiyle büyüttük, bugünlere getirdik, inşallah 2023 hedeflerine de yine aynı şekilde ulaştıracağız” şeklinde konuştu.

“ELEKTRİK SULAMA TARİFESİNİ GENİŞLETECEĞİZ”

Erdoğan, elektrik sulama tarifesini tüm tarımsal faaliyetleri içine alacak şekilde genişleteceklerini açıklayarak, “Küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık, kümes hayvancılığı, seracılık yapanlar da artık tarımsal sulama abonesi olarak yüzde 12 indirimli elektrik kullanabilecekler” müjdesini verdi. Erdoğan, bu uygulamayla üreticilere yıllık 500 milyon liralık bir destek sağlanmış olacağını dile getirdi.

“YAVUZ GEMİSİ AKDENİZ’DE PETROL SONDAJ ÇALIŞMALARINA BAŞLAYACAK”

Hâlen Akdeniz’de petrol arama faaliyetini sürdüren Fatih sondaj gemisinden sonra, adını ‘Yavuz’ olarak belirledikleri ikinci sondaj gemisinin de geldiğini ve şu anda bakım ve kontrol çalışmalarının devam ettiğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yavuz gemisinin de yakında Akdeniz’de petrol sondaj çalışmalarına başlayacağını duyurdu.

Yavuz sondaj gemisinin, aynı standartlara sahip dünyadaki 16 ultra derin sondaj gemisinden biri olduğunu açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye olarak, Doğu Akdeniz’deki ve Karadeniz’deki doğal gaz ve petrol haklarımızı en iyi şekilde değerlendirmekte kararlıyız. Fatih ve Yavuz adlı gemiler bu doğrultuda atılmış önemli birer adımdır. Sondaj işi bir yönüyle hesap kitap, teknik işidir, bir yönüyle de nasip işidir. Her arayan bulamaz. Ama bulanlar, arayanlardır. Biz de araya araya inşallah bulacağız. Gemilerimizin çalışmalarından müjdeli haberler alacağımız günlerin inşallah çok yakın olduğuna inanıyorum.”

CHP yetkililerinin bu çalışmalardan da çok rahatsız olduğunu belirten ve söz konusu partiye mensup bir milletvekilinin TBMM’de gündeme getirdiğini hatırlatan Erdoğan, “Bu konuyu Rumların ağzıyla Meclis’te gündeme getirdiler. Öne sürdürdükleri iddialarla Yunan gazetelerinde manşete çıktılar. Akdeniz’deki faaliyetlerimizden hazımsızlık duyan kim varsa hepsinin ekmeğine yağ sürdüler” değerlendirmesinde bulundu.

“HER ALANDA YERLİ VE MİLLİ ÇÖZÜMLER PEŞİNDE KOŞTUK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz ülkemizin ve Kıbrıs Türklerinin haklarını savunurken içeride böyle bir saldırıya maruz kalmamız gerçekten çok manidardır. Bu durum, CHP’nin sadece FETÖ ve bölücü örgütle değil aynı zamanda Kıbrıs Rumlarıyla da beraber yürüdüğünü gösteriyor. Biz her alanda yerli ve milli çözümler peşinde koşarken, onlar Türkiye’nin düşmanlarıyla aynı dili konuşuyor, aynı saldırıları yapıyorlar. Bakınız şu anda bulunduğumuz yerde cep telefonlarıyla iletişim, yerli baz istasyonumuz ULAK tarafından sağlanıyor. Mitingimizin sosyal medyadaki yayınları ULAK baz istasyonları üzerinden gerçekleştiriliyor. Türkiye bunların eline kalsa, inanın yerli ve millî baz istasyonlarımızı teker teker sökerler. Çünkü bunların sicili bozuk sicili. Geçmişte Türkiye’nin gelişmesi, kalkınması, her alanda kendi ayakları üzerinde durması için atılan hangi adım varsa hepsini bunlar engelledi. Engelleyemediklerini de tıpkı savunma sanayimizde, tıpkı otomobilimizde yaptıkları gibi sabote ettiler.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?