" /> Erdoğan: “Ekonomide Büyüme İstikrarını Sürdüreceğiz” – MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Erdoğan: “Ekonomide Büyüme İstikrarını Sürdüreceğiz”

Erdoğan: “Ekonomide Büyüme İstikrarını Sürdüreceğiz”

İstanbul (CUHA) – Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2018’in büyümesi yüzde 2,6. Devamlı bu istikrarı sürdürüyoruz, sürdüreceğiz. Büyüme, bize yakışır. Özellikle 15 Temmuz sonrası üzerimize öyle geldiler ki, tarih bugünleri yazdığında, gelecek nesiller yaşadıklarımızı daha iyi anlayacaklar” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri kampanyası kapsamında İstanbul Küçükçekmece mitingine katıldı. Erdoğan, Sefaköy Fevzi Çakmak Meydanı’nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisine yönelik saldırıları aldıkları tedbirlerle boşa çıkardıklarını, Merkez Bankası rezervini yeniden 100 milyar doların üzerine çıkardıklarını söyledi.

Erdoğan, şöyle konuştu:

“2018’in büyümesi yüzde 2,6. Bu noktaya geldik. Devamlı bu istikrarı sürdürüyoruz, sürdüreceğiz. Büyüme, bize yakışır. Özellikle 15 Temmuz sonrası üzerimize öyle geldiler ki, tarih bugünleri yazdığında, gelecek nesiller yaşadıklarımızı daha iyi anlayacaklar. Geçtiğimiz ağustos ayında doğrudan ekonomimize yönelik, döviz, faiz, enflasyon şer üçgeninde bir saldırıya daha maruz kaldık. Bu saldırıyı da, aldığımız tedbirlerle kısa sürede boşa çıkardık. Tabi bu sebeple yılın dördüncü çeyreğinde ne yazık ki bir eksi büyüme oldu ama ortalama 2,6. Bütün bunlarla beraber aynı dönemde bir ara 80 milyar dolar sınırına kadar gerileyen Merkez Bankası rezervimizi de yeniden 100 milyar doların üzerine çıkardık. Uluslararası doğrudan yatırımlar, 13,2 milyar doları buldu. Cari açığımız bir önceki yılın yarısının bile altına düşerek, 21,6 milyar dolara indi. Enerji ve altın gibi zaten elimizde olmayan iki kalemi çıkardığımızda, geçtiğimiz yıl cari hesabımız 24 milyar dolara yakın fazla verdi.”

“TÜRKİYE’YE DİZ ÇÖKTÜREMEYECEKLER”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ana muhalefet partisi CHP’nin her sıkıntılı dönemde IMF’yi adres gösterdiğini, son dönemde yaşananların üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Şimdi bunlar IMF’ye gider” dediğini hatırlatarak, “CHP’ye sesleniyorum. IMF’ye siz gittiniz, siz. Biz geldiğimizde IMF’yi kucağımızda bulduk. 23. 5 milyar doları ödedik,  sıfırladık. Şu an IMF’ye borcumuz var mı? Yok, bitti o iş. Sizin tarihiniz borçlarla dolu, kulluk, kölelikle dolu. Biz dik durduk, bu günlere geldik” şeklinde konuştu.

Türkiye’ye ne siyasette, ne ekonomide, ne de savunmada diz çöktüremeyeceklerine vurgu yapan Erdoğan, milli savunmada yerlilik oranının AK Parti iktidarları döneminde yüzde 20’lerden yüzde 65’e çıktığını, yerli insansız hava aracı ve silahlı insansız hava araçlarının üretimine başlandığını sözlerine ekledi.

CHP’li yönetimin elinde İstanbul’un çöpe, çamura, çukura teslim edildiğini, 1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak İstanbul’a sahip çıktığını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz büyükşehiri aldık buralar bu hâle geldi, şimdi daha da iyi olacak. İstanbul için yaptıklarımızın en yakın şahidi sizlersiniz. Biz 1994 yılından beri, İstanbul’un bir asırlık ihmalini telafi etmenin gayreti içindeyiz” dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?