• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Erdoğan, Gaziantep Belediye Başkan Adaylarını Tanıtım Toplantısı’na katıldı

Erdoğan, Gaziantep Belediye Başkan Adaylarını Tanıtım Toplantısı’na katıldı

Gaziantep (CUHA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şahinbey Karataş Spor Salonu’nda düzenlenen Gaziantep Belediye Başkan Adaylarını Tanıtım Toplantısı’na katıldı.

Cumhurbaşkanımız Erdoğan, bir Gaziantep türküsünün sözleriyle başlayan Erdoğan, 31 Mart akşamı Gaziantep’te yeni destanlar yazacaklarını söyledi.

Gaziantep’in, hemen yanı başındaki Suriye’de 8 yıldır süren kriz karşısında gösterdiği vakur, şefkatli, merhametli, sabırlı duruşla tüm dünyaya insanlık dersi verdiğini vurgulayan Erdoğan, teröristlerden arındırılan bölgelerin yeniden kalkındırılmasında da büyük sorumluluk üstlendiğini, fedakarlık yaptığını belirtti.

Erdoğan, bu vesileyle yaklaşık 2 hafta önce Fırat Kalkanı bölgesinin idari yapılanmasını yürütürken görevi başında vefat eden Gaziantep Vali Yardımcısı Ahmet Turgay İmamgiller’e rahmet, ailesine sabırlar diledi.

Hem sınır ötesinden ülkeye yönelik saldırılarda hem de sınır ötesi operasyonlarda şehit olanları rahmetle yad eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şehitler tepesini boş bırakmayan, yattığı toprak, tuttuğu bayrak belli tüm kahramanlarımıza ve geride bıraktıkları ailelerine şükranlarımı sunuyorum. Şehir nüfusunun neredeyse yüzde 20’sine ulaşan muhacirlere sevgili Peygamberimizin sünnetine uygun şekilde ensarlık yapan Gaziantepli kardeşlerime, her birine teşekkür ediyorum. Ülkemizin huzurunu bozmak, milletimizin arasına fitne sokmak için çırpınan içerideki gafillere, teröristlere, dışarıdan gelen ajanlara itibar etmeyen her bir Gaziantepli kardeşime şükranlarımı sunuyorum. Bu kardeşlerimin göğüs kafeslerinde taşıdıkları o tertemiz kalpleri bana göre dünyanın en itibarlı madalyasıdır. Rabbim inşallah bu fedakarlıklarınızın mükafatını her iki dünyada da verecektir.”

Şimdiden 31 Mart’ın müjdesini gördüğünü ifade eden Erdoğan, kurulduğu günden beri Ak Parti Gaziantep teşkilatı bünyesinde görev yapmış, partiye, şehre, ülkeye, demokrasiye hizmet etmiş tüm isimlere teşekkür etti, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diledi. Bugüne kadar belediyelerde görev yapan tüm isimlere de şükranlarını sunan Erdoğan, seçimlerde partiyi temsil edecek adaylara başarı dileğinde bulundu.

Erdoğan, “Gaziantep’in bu seçimlerde de tercihini hizmet siyasetinden, gönül belediyeciliğinden yana kullanacağına inanıyorum. Cumhur İttifakı ile kurduğumuz gönül birliğine özellikle sahip çıkacak ve inşallah hep birlikte en yükseğe taşıyacağız.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gaziantep, 31 Mart’ta sandıkları patlatıyor muyuz, gönül belediyeciliğini zafere taşıyor muyuz, 31 Mart’a kadar gece gündüz demeden çalışıyor muyuz?” sorularına salonu dolduranlardan aldığı “Evet” yanıtı üzerine “Maşallah, rekor bir oy oranı bekliyorum. Seçim gecesi sizlerden müjdeli haberler bekliyorum.” dedi.

35 KATRİLYON YATIRIM

“Gaziantep, sadece insanlığın, ahde vefanın, bölüşmenin değil aynı zamanda sanayinin, ticaretin, ihracatın, tarımın, turizmin de şehridir.” diyen Erdoğan, AK Parti hükümetlerinin, Gaziantep’in bu kadim mücadelesine destek olmak için şehre bugüne kadar 35 katrilyon yatırım yaptıklarını kaydetti.

Eğitimde 10 bin 830 yeni derslik inşa ettiklerini dile getiren Erdoğan, 60 binden fazla yükseköğrenim öğrencisinin öğrenim gördüğü şehre ikinci devlet üniversitesini, Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesini kurduklarını, yükseköğrenim öğrencileri için 9 bin 440 kişi kapasiteli yurt binalarını hizmete soktuklarını, bir kaç yıl içinde 2 bin 250 yatak kapasiteli yeni yurt binalarını şehre kazandıracaklarını bildirdi.

Şehre 33 bin seyirci kapasiteli bir stadyum inşa ettiklerini hatırlatan Erdoğan, millet bahçesi projesinin en güzellerinden birini Gaziantep’te gerçekleştireceklerini, toplamda 546 bin metrekarelik alanda çocuk kütüphanesinden yüzme havuzuna kadar her türlü sosyal ve spor tesisine sahip millet bahçesine Hasan Celal Güzel’in ismini verdiklerini bildirdi.

İçinde millet kıraathanesinin de olduğu 65 bin metrekarelik ikinci bir millet bahçesini de eski stadyumun yerine yapacaklarını dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bir zamanlar Gaziantep’in kültürünü, kimliğini sembolize eden Alleben Deresi’ni o eski günlerine kavuşturmak için rehabilite edip şehrin dokusuna ve kültürüne uygun rekreasyon alanı yapıyoruz. Gaziantep savunmasının kahramanlarından Şahinbey’in şehit edildiği bölgeyi milli mücadele tabiat parkı haline getiriyoruz. Toplu konutta şu ana kadar 16 bin 219 konutu hak sahiplerine teslim ettik. Ülkemizin en büyük ve en kapsamlı toplu konut projesi olan kuzey şehir projesini başlattık. Yerel ve yatay mimari ilkesiyle inşa edeceğimiz 50 bin konutluk yeni bir şehri tüm ticari, sosyal kültürel alanlarıyla birlikte kuruyoruz. Bunu Türkiye’de şu anda sadece Gaziantep yaşıyor. 2 bin 795 konutun inşası ile yol çalışmaları devam ediyor. Ayrıca şehrimizin güneyindeki Geneyik bölgesinde 140 bin vatandaşın yaşayacağı bir şehir daha kuruyoruz. Bu yıl 2 bin 750 konutla bu projenin inşasına başlıyoruz.”

Erdoğan, şehirde son 16 yılda, 19’u hastane olmak üzere toplam 80 sağlık tesisi inşa edildiğini söyledi.

Açacakları yeni tesisler arasında 2019’da hizmete açacakları bin 875 yataklı şehir hastanesinin de bulunduğu 6 sağlık tesisinin inşasının devam ettiğini belirten Erdoğan, ihtiyaç sahiplerine, şehit yakınlarına, gazilere, engellilere ve yaşlılara yaklaşık 4 katrilyon kaynak aktardıklarını vurguladı.

“Bay Kemal, bunlardan haberin var mı? Bay Kemal’e sorarsan yok, hiçbir destek verilmiyor. Ben sana resmi rakamları veriyorum Bay Kemal.” diyen Erdoğan, Gaziantep’e 2002 yılına kadar 116 bölünmüş yol yapıldığını, AK Parti ile bunun 396 kilometreye ulaşıldığını ifade etti.

Yapımı devam eden Islahiye-Kırıkhan yolunu Kahramanmaraş-Nurdağı yolunu ve Kahramanmaraş-Narlı-Gaziantep yolunu bu yıl tamamlayacaklarını bildiren Erdoğan, şöyle konuştu:

“Gaziantep-Birecik, Nizip-Karkamış, Gaziantep-Oğuzeli-Karkamış ve Osmaniye-Nurdağı yolunu ise önümüzdeki yıl tamamlıyoruz. Şimdi gözümüzü Amanoslara diktik. Amanos Dağlarını tünelle geçeceğimiz. İçinde viyadüklerin ve köprülerin de olduğu Dörtyol-Hassa yoluyla ilgili adımı bu yıl içinde atmaya başlıyoruz. Böylece Gaziantep ile İskenderun Limanı arasındaki mesafeyi de kısaltarak yeni bir sanayi ve ticaret aksı oluşturuyoruz.”

Erdoğan, Gaziantep-Osmaniye-Adana-Mersin hızlı tren projesinin inşasının etap etap devam ettiğine bildirdi. Bu hızlı tren hattını Nurdağı üzerinden Kahramanmaraş’a bağladıkları bilgisini paylaşan Erdoğan, ayrıca Şanlıurfa-Gaziantep Hızlı Tren Projesi’nin de etüt çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.

Bir başka önemli ulaşım projesinin Gaziray olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hem metro standartlarında kent içi ulaşıma hem de hızlı tren bağlantısıyla uluslararası ulaşıma hizmet verecek, günlük 358 bin yolcunun taşınmasını sağlayacak 16 istasyonlu Gaziray’ın yapımı devam ediyor. Belediyemizle müşterek yaptığımız dev bir yatırım. Bu CHP’nin yapabileceği iş değil, bu bizim yaptıklarımız ve yapacaklarımız.” ifadelerini kullandı.

“HAVALİMANININ YOLCU SAYISI 2 MİLYON 655 BİN OLDU”

Erdoğan, sürücüsüz metro hattı projesinin inşasına yakında başlayacaklarını duyurarak, “Gaziantep Havalimanı’nın yolcu sayısı 2003’te 223 bin, geçtiğimiz yıl 2 milyon 655 bin oldu. Laf değil icraat. Bay Kemal, bizim icraatımızın ulaştığı yere senin hayallerin bile ulaşamaz.” dedi.

Havalimanının kapasitesini yıllık 5 milyon yolcuya çıkarmak için yaptıkları yeni terminal binasıyla apronu seneye tamamlayacaklarını belirten Erdoğan, Gaziantep’te 500 hektarlık bir alanda içinde her türlü lojistik hizmetinin verildiği, gümrük işlemlerinin yapılabildiği otoyol ve demiryolu bağlantısı da olan “lojistik köy” kurulduğunu anlattı. Erdoğan, tahsis ve imar çalışmalarının bittiğini, yakında inşasına başlanacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep’in uzun vadeli içme suyu ihtiyacının karşılanması için Düzbağ Projesi’ni de hayata geçirdiklerini söyledi.

Ülkenin en büyük içme suyu projelerinden olan ve 1,2 katrilyon liraya mal olan bu projenin ilk aşamasının tamamlandığını dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

“Projenin ikinci aşamasını oluşturan Düzbağ Barajı ve Düzbağ İçme Suyu Arıtma Tesisinin proje çalışması devam ediyor. Son 16 yılda yaptığımız sulama tesisleriyle Gaziantep’te 203 bin dekar araziyi sulamaya açtık. Yaklaşık 80 bin dekar mümbit araziyi sulayacak Doğanpınar Barajı’nın inşasında da artık sona gelindi.

Gaziantepli çiftçilerimize toplam 1,5 katrilyon tutarında tarımsal destek verdik. Bay Kemal, ‘çiftçiler aç’ diyordu, bu paraları onlara biz verdik. Bunların hepsi kayıtlı. Senin attığın o lafların nerede kaydı var, bilmiyorum. Verdiğimiz yaklaşık 2 katrilyon lira tutarındaki teşviklerle 86 bin Gaziantepli işverenimize destek sağlandı. Gaziantep’te iki yeni organize sanayi bölgesiyle 2 teknokent, 10 araştırma-geliştirme ve 4 tasarım merkezi kurduk.”

Erdoğan, kendisini dinleyenlere, “Önümüzdeki dönemde sizlerden alacağımız güçle inşallah çok daha büyük projelere imza atacağız.” şeklinde seslendi.

Erdoğan, salondaki vatandaşlardan 31 Mart seçimlerinde bir kez daha hizmet siyasetine destek verme, “AK Parti belediyeciliği”, “önce millet önce memleket” deme sözünü aldı.

Gaziantep’te salonun dışında da kendisini çoşkulu bir kalabalığın karşıladığına işaret eden Erdoğan, bunun 31 Mart’ın işareti olduğunu vurguladı. “Rehavete kapılmayacağız. Aynı kararlılıkla yola devam edeceğiz.” diyen Erdoğan, Gaziantep’in Türkiye’nin gönül coğrafyası zenginliğinin en güzel örneklerinden biri olduğunu ifade etti.

Erdoğan, “Kendi sınırlarımız içerisindeki vatandaşlarımız kadar sınırlarımızın ötesindeki dostlarımızın ve kardeşlerimizin de haklarını, hukuklarını, onurlarını korumak görevimizdir.” şeklinde konuştu.

“BİR GECE ANSINIZIN GİDER GEREĞİNİ YAPARIZ” 

Alandaki gençlerin tezahüratları üzerine kendisinin de gençlerle gurur duyduğunu vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugüne kadar gençliğimizle yürüdük, bundan sonra da gençliğimizle yürümeye devam edeceğiz. Türkiye’nin Suriye, Irak, Kıbrıs, Balkanlar, Kafkaslar, Orta ve Güney Asya politikalarını anlamak isteyenler gelip Gaziantep’e, buradaki manzaraya baksınlar. Biz bölüşmenin bereketine, dayanışmanın gücüne inanan bir milletimiz. Biz bir tas çorbayı Çanakkale’de nasıl bölüştüysek, burada da aynı şekilde bölüşüyoruz, bölüşmeye devam edeceğiz. Biliyoruz ki sevgililer sevgilisi Peygamberimiz ne buyuruyor, ‘veren el alan elden hayırlıdır.’ Bununla büyüdük, bununla güçlendik, yine böyle devam edeceğiz.

Bunun için de siyasette, ekonomide elimizdeki imkanları dostlarımızla paylaşmaktan memnuniyet duyuyoruz. Burada huzur ve güven içinde yaşarken yanıbaşımızdaki kardeşlerimizi zalimlerin insafına, bombalarına, varil bombalarına bırakamayız. Bunu kimi zaman göstere göstere yaparız ama kimi zaman da sessizce yaparız. Mutlaka elimizden gelen gayreti ortaya koyarız ve bir gece ansınızın gider gereğini yaparız.”

“SORSANIZ HEPSİ DEAŞ’LA MÜCADELE İÇİN SURİYE’DE” 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Coğrafyamızda hiçbir tarihi ve insani ilişkileri olmayanlar 12 bin kilometreden gelip Suriye’de cirit atarken biz elimiz kolumuz bağlı mı duracağız? Türkiye’yi buradan uzak tutmak isteyenlerin derdi Suriye halkını özgürlüğe kavuşturmak değil tam tersine bataklığı derinleştirmektir.” dedi.

Gençlere seslenen Erdoğan, “Diyorlar ki Türkiye’nin Suriye’de ne işi var. Onlara ne diyeceksiniz biliyor musunuz, 1998 yılında Baba Esed’le o zaman Türkiye bir Adana Mutabakatı Anlaşması imzalandı. Ve bu anlaşma hala hükmü icra edilmesi gerekli olan bir anlaşmadır, anlaşma metninin içinde bunlar vardır.” ifadelerini kullandı.

Anlaşmanın 2010’da yenilendiğini ve aynı kararlılıkla şu anda da hükmünü icra ettiğini anlatan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Sorsanız hepsi de bunların DEAŞ’la mücadele için Suriye’de. DEAŞ’a ne yaptılar bilmiyoruz ama 1 milyona yakın Suriyeli kardeşimizin ölümüne ya göz yumdular ya da doğrudan ortak oldular. Irak’ta aynı şekilde 35 yıldır milyonlarca masum insan hayatını kaybederken bu ülkeye kimin ne için geldiği artık hatırlanmıyor bile.

Bir terör örgütü olmanın yanında İslam’ın da en büyük düşmanı olarak gördüğümüz DEAŞ’la mücadelede somut başarıları olan tek ülke Türkiye’dir. Mesela son 2 yılda yaklaşık 8 bin DEAŞ mensubunu gözaltına aldık, bunlardan 2 bin 300’den fazlasını tutukladık. Suriye krizi başladığından bu yana sınır dışı ettiğimiz DEAŞ’lı sayısı 7 binin üzerindedir. Sadece El Bab’da 3 bin DEAŞ’lıyı etkisiz hale getirdik. Denizlerde veya topraklarımız içinde çeşitli ülkelerden 1 milyona yakın kaçak göçmeni yakaladık, bunlardan 240 binini ülkelerine gönderdik.”

“MESELE DEAŞ, SURİYE VEYA IRAK MESELESİ DEĞİL” 

Türkiye’de halen 4 milyona yakın çoğu Suriyeli sığınmacının hayatını sürdürdüğüne dikkati çeken Erdoğan, “Buna karşılık koskoca Avrupa Birliği birkaç yüz bin sığınmacıyı dahi koyacak yer bulamadı. Öyle ki bu yüzden Avrupa Birliği üyesi ülkeler birbirlerine girdiler. Demek ki mesele DEAŞ, Suriye veya Irak meselesi değil. Burada çok daha alçak bir senaryo var. Çok daha derin bir oyun, çok daha karmaşık hesaplar var. Herkesin bir hesabı varsa unutmayın Allah’ın da bir hesabı vardır.” diye konuştu.

“Herkes hesabını yapar ama hesapların üzerindeki hesap Allah’ın hesabıdır. Bu böyle bilinmeli.” diyen Erdoğan, medeniyetin, tarihin ve kültürün kendilerine gösterdiği şekilde hem Türkiye’nin hakkını, hukukunu koruyacaklarını hem de dost ve kardeşlerine sahip çıkmayı sürdüreceklerini vurguladı.

“BÖLGEMİZİ BU BÜYÜK FELAKETTEN KURTARMAKTA KARARLIYIZ” 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, böylesine büyük bir yükün ekonomik, sosyal, insani bir takım sıkıntılarının olabileceğini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Hamdolsun bugüne kadar milletimiz gerçekten çok büyük bir alicenaplıkla bu sıkıntıları göğüslemiş, kendi dünyasında çözmeyi başarmıştır. Onun için Gaziantep’in bu süreçte ayrı bir yeri var, siz başkasınız. Siz kapılarınızı, gönlünüzü bu muhacir kardeşlerinize açtınız. Onun için başkasınız, onun için farklısınız. Allah sizlerden razı olsun. Unutmayın Rabb’im de sizlere cennetinde o onulmaz kapılarını açacaktır.

Suriye’de güvenli hale getirdiğimiz yerleri çoğalttıkça bu yükü daha hızlı bir şekilde hafifleteceğiz. Şu ana kadar Suriye topraklarına geri dönen sığınmacıların sayısı 300 bine yaklaştı. Münbiç ve Tel Rıfat ile Fırat’ın doğusundaki yerleri teröristlerden arındırdığımızda milyonlara varan sayıda Suriyeli kardeşimiz kendi evlerine dönme imkanı bulacak. Tüm bu meselelerin çözümünde çok ciddi bir mesafe kat ettik. Bir yandan Ruslar ve İranlılar diğer taraftan Amerikalılarla, tabii en başta Suriye’nin kendi halkıyla iş birliği içinde bölgemizi bu büyük felaketten kurtarmakta kararlıyız.”

Cumhurbaşkanımız Erdoğan, önceliklerinin siyaset ve diplomasi yollarını sonuna kadar kullanmak olduğunun altını çizdi.

“Eğer İdlib’de ortak bir müdahaleyi Rusya’yla beraber yapmasaydık, yüz binler İdlib’den bizim topraklarımıza gelecekti.” diyen Erdoğan, yapılan operasyonun bu işi çözdüğünü, İdliblinin kendi topraklarında kaldığını bildirdi.

Erdoğan, şu anda aynı şekilde koruma ve güvenliğin devam ettiğini, gerektiğinde askeri yöntemlerden kaçınılmayacığının da Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatları ile gösterildiğini vurguladı.

Münbiç ve Fırat’ın doğusu için gerektiği durumda kullanmak üzere askeri hazırlıkların büyük ölçüde tamamlandığına işaret eden Erdoğan, halen süren siyasi ve diplomatik süreçlerin neticelerini beklediklerini dile getirdi.

“İSTİKLALİMİZDEN, İSTİKBALİMİZDEN ASLA TAVİZ VERMEYİZ”

Rusya’da bulunduğu sırada yaptığı görüşmeleri anımsatan Erdoğan,”Amerika’yla diplomasi devam ediyor, koalisyon güçleriyle devam ediyor. Bunları yakın takipte devam ettireceğiz. Oldu oldu, olmadı bir gece ansızın oralardayız. Bunun için bize bedel ödetme tehdidi yapanlara ‘Biz bu bedeli öderiz ama istiklalimizden ve istikbalimizden asla taviz vermeyiz’ diyoruz.” diye konuştu.

Türkiye’nin son yıllarda pek çok tehdidin ve saldırının yanında ekonomik tuzaklara da maruz kaldığının altını çizen Erdoğan, geçen yılın ağustos ayından itibaren kur, faiz, enflasyon üçgeninde gerçekleştirilen ekonomik saldırıya uğrandığını anımsattı.

Konu ekonomi olunca sıkıntıların çözümünün biraz zaman aldığını ifade eden Erdoğan, daha önce başlatılan istihdam seferberliğiyle 2 yılda 1,5 milyonluk ilave istihdam elde edildiğini anlattı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinde (TOBB), oda ve borsalarla bir araya geldiği toplantıda taahhüt aldığını dile getiren Erdoğan, Türkiye’deki odaların, borsaların 2,5 milyon istihdam sağlayacağını bildirdi.

“KAPILARIMIZI SONUNA KADAR AÇTIK”

Sanayiciye, tüccara, odalara, borsalara güvendiğini vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Biz biriz, beraberiz, kardeşiz, yolculuğumuzu da böyle devam ettireceğiz. Şimdi hem kaybımızı telafi etmek hem de atılım hamlesi başlatmak için yeni bir seferberlik ilan ediyoruz. Sanayiciden esnafa, çiftçiden ihracatçıya kadar her kesime üretimlerini, ticaretlerini, istihdamlarını artırmaya yönelik destekler, teşvikler, muafiyetler veriyoruz. Üretimi ve istihdamı artırmanın yolu yatırımdır. Hem kendi vatandaşlarımızdan hem de yurt dışından ülkemizde yatırım yapmak isteyenlere kapılarımızı sonuna kadar açtık. Hem Batı ülkelerinden, Orta Doğu’dan, Körfez’den, hem Orta Asya’dan, Uzak Doğu’dan ciddi yatırımcı ilgisi var. Bunların fiilen hayata geçmesi ve istihdama dönüşmesi zaman alıyor, bir anda bunlar olmuyor ama artık tünelin ucu göründü.”

Erdoğan, kısa vadeli birtakım imkanları devreye aldıklarını ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Şu tür sıkıntılarla karşılaştığımız oluyor, örneğin, bir KOBİ’ye işini büyütmesi ve dolayısıyla istihdamı artırması için uygun şartlarda finansman sağlıyoruz. Bazı kişilerin bu kaynağı işinde kullanmak yerine götürüp faize veya benzeri finans araçlarına yatırdığını duyuyoruz. Aynı şekilde döviz kuru ve enflasyon konusunda çok abartılı öngörülerde bulunup fiyatlarını şişiren kimi ticaret erbabının tam tersi gelişmeler yaşanmasına rağmen aynı şekilde devam ettiğine şahit oluyoruz.”

“BUNUN ADI ÜLKEYE VE MİLLETE İHANETTİR”

Doların düştüğünü, borsanın yükseldiğini belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

“Benim burada bir ricam var, marketlere, çarşıya, pazara bakıyoruz, maalesef, çarşı pazarda, marketlerde fiyatlar, üreticiden alındıktan sonra aracılar vasıtasıyla tırmandırılıyor. Fiyatlar birbirini tutmuyor. Burada belediyelerimize büyük görevler düşüyor. Bu tür fiyat artıranları hesaba çekmeniz lazım, bunları silkelemeniz lazım. Benim vatandaşıma bu şekilde yüksek rakamlarla bu fiyatlarda mal satanları hesaba çekmeniz lazım. Hazırlıklarımız var ve bu uygulamayı da yapacağız, kusura bakmasınlar. Bunun adı ticaret, para kazanma değildir. Bunun adı olsa olsa fırsatçılıktır, riyakarlıktır, tefeciliktir, hatta ülkeye ve millete ihanettir. Bazıları, ‘Serbest piyasa’ diyor, geç bu işi. Serbest piyasa başka bir şey. Fiyatları piyasa belirler, gerçek serbest rekabette ama bu o değil. İşte pazara bakıyoruz ne alemde, markete bakıyoruz ne alemde. Piyasayı manipüle ederek bu fırsatçılığı meşrulaştırmaya çalışmanın serbest piyasa ekonomisinde yeri yoktur. Dünyanın hiçbir yerinde devletin ve toplumun böyle bir çarpıklığa göz yumması, gözünü hırs bürümüş bir avuç spekülatöre teslim olması söz konusu olamaz.”

Erdoğan, Gaziantep’in son dönemde yaşanan dalgalanmalardan en az etkilenen şehirlerden olduğunu söyleyerek, Gazianteplileri ahlaki duruşları nedeniyle kutladı.

Milletin bağrından çıkan AK Parti’nin her seçimi halka hesap verme vesilesi olarak gördüğüne işaret eden Erdoğan, her seçimde milletin karşısına en ideal, çalışkan, ehil kadroyla çıkmaya çalıştıklarını, 31 Mart seçimleri için de böyle bir çalışma yaptıklarını bildirdi.

Cumhur İttifakı’nın önemine değinen Erdoğan, bazı yerlerde ittifak kapsamında MHP’li adayların gösterildiğini, “Bu bizim partiden, şu sizin partiden” anlayışının olmaması gerektiğini, beraber çalışılacağını kaydetti.

Erdoğan, daha sonra belediye başkan adaylarını tanıttı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?