• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Erdoğan: “İstanbul’u En Çok Ziyaret Edilen Şehirler Listesinde İlk Sıralara Çıkaracağız”

Erdoğan: “İstanbul’u En Çok Ziyaret Edilen Şehirler Listesinde İlk Sıralara Çıkaracağız”

İstanbul (CUHA) – Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz İstanbul’u, sadece ulaşımıyla değil; suyuyla, havasıyla, temizliğiyle, Haliç’iyle, imarıyla, yeşil alanlarıyla, velhasıl her şeyiyle bambaşka bir konuma taşıdık. İstanbul’u dünyanın en çok ziyaret edilen şehirler listesinde sekizincilikten ilk sıralara çıkarmakta kararlıyız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gebze-Halkalı banliyö tren hattı açılış törenine katıldı. Kartal Meydanı’nda gerçekleşen törende konuşan Erdoğan, “İstanbul’un bir ucundan, Marmaray’la boğazın altından geçip diğer ucuna kadar giden bu banliyö tren hattının, ülkemize, şehrimize ve ilçelerimize hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gebze-Halkalı banliyö tren hattı, eskiden 185 dakikada kat edilebilen mesafeyi 115 dakikaya indirerek İstanbullulara net 1 saat 10 dakika kazandıracak. İstanbul’un en işlek ve dolayısıyla trafik yoğunluğu en çok olan bu hat; saatte tek yönde 75 bin, günde ise 1 milyon 700 bin yolcu taşıyacak. Bir başka ifadeyle normalde ancak 100 bin araçla taşınabilecek yolcuyu bu banliyö tren hattımız tek başına gidecekleri yerlere ulaştıracak. İstanbul’un tam 10 ilçesi, bu hattı doğrudan kullanma imkânına sahip olacaktır. Toplamda Marmaray’la birlikte 43 istasyondan oluşan bu hat, diğer metro, tramvay ve deniz hatlarımıza olan entegrasyonuyla da İstanbul trafiğinde çok önemli bir rahatlamaya yol açacak.”

İstanbul’u, sadece ulaşımıyla değil; suyuyla, havasıyla, Haliç’iyle, imarıyla, yeşil alanlarıyla her şeyiyle bambaşka bir konuma taşıdıklarını söyleyen Erdoğan, “Hamdolsun, verdiğimiz emeklerin karşılığını, İstanbul’u dünyanın en gözde şehri yaparak alıyoruz. Geçtiğimiz yıl İstanbul’u neredeyse nüfusu kadar turist ziyaret etmişse işte bu sebepledir. Gerçi bu rakam İstanbul’un potansiyelinin çok altındadır. İstanbul’u dünyanın en çok ziyaret edilen şehirler listesinde sekizincilikten ilk sıralara çıkarmakta kararlıyız” dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?