" /> Erdoğan: “Kimsenin Üreticimizin Alınterine Göz Dikmesine İzin Vermeyeceğiz” – MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Erdoğan: “Kimsenin Üreticimizin Alınterine Göz Dikmesine İzin Vermeyeceğiz”

Erdoğan: “Kimsenin Üreticimizin Alınterine Göz Dikmesine İzin Vermeyeceğiz”

Ankara (CUHA) – Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Spekülatörlerin gayesi çiftçinin, üreticinin hakkını, hukukunu, çıkarını korumak değildir. Bir kısmı sadece kâr hırsıyla hareket ederken, bir kısmı daha derin emeller güdüyor. Hiç kimsenin, ne üreticimizin alınterine, emeğine, ne de tüketicimizin sofrasına, ekmeğine göz dikmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye’nin En Büyük Çiftçi Ailesi Milletin Evinde” programına katıldı. Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleşen programda Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir konuşma yaptı. Türkiye’nin, 2002 yılında tarımsal milli gelir bakımından 37 milyar lirayı dahi bulmayan bir büyüklüğe sahip olduğunu hatırlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tarım ürünleri ihracatımız da 3,7 milyar dolar düzeyindeydi. Çiftçilerimize yılda verilen tarımsal destek rakamı da 1,8 milyar lirayı ancak buluyordu. Biz, bu seviyeden aldığımız Türkiye’yi tarımsal milli gelirde 190 milyar lira, tarım ürünleri ihracatında 17,7 milyar dolar, tarımsal desteklerde bu yıl itibariyle 16,1 milyar liraya yakın bir yere getirdik. Bugün artık ülkemiz, tarımsal hasıla bakımından Avrupa’da ilk sırada yer alıyor.”

Erdoğan, spekülatörlerin gayesinin; çiftçinin, üreticinin hakkını, hukukunu, çıkarını korumak olmadığını ifade ederek , “Bir kısmı sadece kâr hırsıyla hareket ederken, bir kısmı daha derin emeller güdüyor. Milletimizle birlikte, ülkemiz üzerinde oynanan her oyun gibi, bu tür tezgâhları da bozmaya devam edeceğiz. Hiç kimsenin, ne üreticimizin alın terine, emeğine ne de tüketicimizin sofrasına, ekmeğine göz dikmesine izin vermeyeceğiz. Tarım sektöründeki spekülatörleri, tıpkı sınırlarımıza dayanan teröristler gibi, bir millî güvenlik sorunu olarak görüyor ve ona göre muamele ediyoruz” diye konuştu.

Konuşmasının devamında, hayvancılıkta yem, tarla bitkilerinde gübre konusunda yaşanan sıkıntıları bildiklerini belirten Erdoğan, “Her iki üründe de ham madde bakımından dışa bağımlılık söz konusudur. Bunun için işe yem ve gübre üretimini artırmakla başlamamız gerekiyor. Türkiye, bu konularda ithalatçı değil ihracatçı olmalıdır. Milli Tarım Projemizin hedeflerinden biri de budur. Planlı üretime geçerek, ithalatı azaltmayı ve ihracatı çoğaltmayı amaçlıyoruz” açıklamasında bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?