• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Erdoğan: “Ne Pahasına Olursa Olsun, Bu Terör Koridorunu Yıkacağız”

Erdoğan: “Ne Pahasına Olursa Olsun, Bu Terör Koridorunu Yıkacağız”

Burdur (CUHA) – Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Fırat’ın doğusunda ve Münbiç’te üstlenen teröristlerin hedefinin Türkiye olduğu apaçık ortadadır. Biz bu bölgede bir terör yapılanmasına kesinlikle izin vermeyeceğimizi defalarca söyledik. Ne pahasına olursa olsun bu terör koridorunu yıkacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart Mahallî İdareler Seçimleri kampanyası kapsamında, AK Parti Burdur mitingine katıldı. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen mitingde, Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.

Burdur’u sadece gönülden sevmekle kalmayıp tarihinde görülmemiş hizmetlerle şehri geliştirip kalkındırdıklarını ve ileriye taşıdıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Burdur’a son 16 yılda 9 milyar liralık yatırım yaptıklarını hatırlattı.

“TERÖRİSTLERİN HEDEFİ TÜRKİYE’DİR”

Şimdi yeni bir mücadelenin içinde olduklarına işaret ederek, Türkiye’nin üzerine salınan DEAŞ proje örgütünü Fırat Kalkanı Harekâtı’yla, PKK’nın Suriye kolu YPG-PYD’nin sınırları kuşatma girişimini de Zeytin Dalı Harekâtı’yla kırdıklarını belirten Erdoğan, İdlib mutabakatıyla da Türkiye’ye yönelik yeni bir mülteci dalgasının önüne geçtiklerini kaydetti.

“Asıl çözmemiz gereken mesele, Münbiç ve Fırat’ın doğusudur” diyen Erdoğan, Fırat’ın doğusunda ve Münbiç’te üstlenen teröristlerin hedefinin Türkiye olduğunu söyledi. Erdoğan, bu bölgede bir terör yapılanmasına kesinlikle izin vermeyeceklerini defalarca söylediklerini hatırlatarak, Türkiye’nin sınırlarının dibinde bir terör oluşumuna göz yummayıp rıza göstermeyeceklerini, ne pahasına olursa olsun bu terör koridorunu yıkacaklarını vurguladı.

S-400 HAVA SAVUNMA SİSTEMİ ALIMI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“Gönül ister ki bu mücadeleyi müttefiklerimizle birlikte verelim. Geçmişte, ülkemizin sınırları DEAŞ ve PKK-YPG teröristleri tarafından tehdit edilmeye başlandığında, müttefiklerimizden hava savunma sistemleri istedik. Ne oldu biliyor musunuz? Bize yeni hava savunma sistemleri verilmesi bir yana, mevcut sistemlerin çoğu da geri çekildi. Bunun üzerine biz bir yandan sınırlarımızdaki teröristleri etkisiz hâle getirecek operasyonları yürütürken, diğer yandan da alternatif hava savunma sistemleri arayışına girdik. Rusya ile S-400 hava savunma sistemleri alma anlaşması, işte bu arayışın bir neticesidir. Şayet bize ihtiyacımız olan sistemler müttefiklerimizce zamanında ve makul şartlarda verilmiş olsaydı, buna ihtiyaç kalmayacaktı. Şimdi kalkmışlar bize, ‘S-400 almaktan vazgeçin’ diyorlar. Niye vazgeçelim? Siz hâlâ bu sistemleri bize, teknoloji transferiyle, ortak üretimle, finans desteğiyle verme konusunda herhangi bir adım atmış değilsiniz.”

Türkiye’nin, farklı sistemleri kullanma hakkına sahip olduğunun altını çizerek, NATO yetkililerinin, bu durumun kendileri için herhangi bir sorun teşkil etmediğini açıkça söylediğini, NATO üyesi Yunanistan’ın da senelerdir S-300’lere sahip olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin, böyle bir gerekçeyle eleştirilmesini asla haklı göremeyeceklerini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Üstelik biz hâlâ müttefiklerimizin vereceği sistemlere ihtiyacımız olduğunu, bu konuda yürütülen çalışmaların bir an önce sonuçlandırılmasını beklediğimizi de söylüyoruz. Tabi bu konuda bazı şartlarımız, bazı beklentilerimiz var” diye konuştu.

“MESELE SURİYE MESELESİ, TÜRKİYE’NİN BEKA MESELESİDİR”

Bu meselenin, Suriye’de atılması üzerinde mutabık kaldıkları adımlarla ilişkilendirilmesini asla kabul edemeyeceklerine vurgu yapan Erdoğan, söz verildiği gibi Münbiç’te yönetiminin yerel halka bırakılmasını ve Fırat’ın doğusundaki terör örgütü yapılanmasına sunulan desteğin kesilmesini beklediklerin ifade etti.

Türkiye olarak amaçlarını, “Bu bölgede güvenliği sağlamak ve altyapıyı işler hâle getirmek suretiyle, geri dönüşleri bir an önce başlatmak” olarak dile getiren Erdoğan, “Bu mücadelemizde bizim yanımızda olan dostlarımıza gönlümüz de, kapımız da sonuna kadar açıktır. Biz bu terör oluşumuna bugün olmazsa yarın, yarın olmazsa ertesi gün, ama yakında mutlaka ağır bir darbe vuracağız. Mesele Suriye meselesi değil, Türkiye’nin ve Türk Milletinin beka meselesidir. İstiklalimiz ve istikbalimiz söz konusu olduğunda kimseyi gözümüz görmez” açıklamasında bulundu.

“2023 HEDEFLERİNE ULAŞMAK İÇİN GECE GÜNDÜZ ÇALIŞACAĞIZ”

“Cumhurbaşkanı olarak, kabinemizle, bürokratlarımızla biz bir yandan, illerimizde, ilçelerimizde belediye başkanlarımız diğer yandan, ülkemizi 2023 hedeflerine ulaştırmak için gece gündüz çalışacağız” diye konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’yi bugünlere çok çalışarak getirdiklerini, bundan sonraki hedeflerine de yine çok çalışarak ulaşacaklarını belirtti.

Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Rabbimiz, ne buyuruyor? ‘İnsan için ancak çalıştığının karşılığı vardır.’ Ülkemizde hiç çalışmadan, hiç emek vermeden, hiç ter dökmeden, hiç gayret sarf etmeden neticeye ulaşacağını sanan sadece muhalefet partileridir. Biz, mümkün olsa 24 saatin üzerine bir 24 saat daha koyup günü öyle kapatmak istiyoruz. Çünkü 24 saat yetmiyor. Muhalefet partileri için ise her seçim adeta bir mihnet… Tıpkı Burdur’daki belediye başkanları gibi seçimlerde atıp tutmak bile onlara zor geliyor. Onun yerine yalanla, iftirayla, çarpıtmayla günü savuşturmaya çalışıyorlar. Biz milletimize hizmete talibiz. Biz şehirlerimize hizmete talibiz. Biz, hükûmetimizle, belediye başkan adaylarımızla, parti teşkilatlarımızla sizlere hâkim olmaya değil hadim olmaya, hizmetkâr olmaya talibiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini, Burdur’un; 31 Mart’ta tercihini hizmet siyasetinden yana kullanacağına, AK Parti’nin gönül belediyeciliğini, hizmet belediyeciliğini tercih edeceğine inandığını belirterek tamamladı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?