" /> Erdoğan: “Türkiye Son 17 Yılda Dışarıda Güçlenip İtibar Kazandı” – MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Erdoğan: “Türkiye Son 17 Yılda Dışarıda Güçlenip İtibar Kazandı”

Erdoğan: “Türkiye Son 17 Yılda Dışarıda Güçlenip İtibar Kazandı”

Trabzon (CUHA) – Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin son 17 yılda içeride güçlendikçe dışarıda da güçlenip itibar kazandığını belirterek, “Türk demokrasisi ilerledikçe dış siyasette Türkiye’nin sözünün ağırlığı da artmıştır” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri kampanyası kapsamında AK Parti Trabzon mitingine katıldı. Meydan Parkı’nda düzenlenen mitingde Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir konuşma yaptı. 24 Haziran seçimlerindeki destekleri dolayısıyla Trabzonlulara teşekkür ederek bugüne kadar Trabzon’un kendisine, kendisinin de verilen emanete sahip çıktığını söyleyen Erdoğan, “Siz bizi bağrınıza bastınız, biz de sizin için koştuk, koşturduk. Siz dağ gibi bizim yanımızda durdunuz, biz de milletimizin birliğine özellikle kastedenleri tek tek hezimete uğrattık” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son 17 yılda önlerine çıkarılan her engeli, her türlü badireyi halkın desteği ile aştıklarını vurgulayarak, “Omuz omuza, gönül gönüle verdik, Türkiye’yi hep birlikte tarihinin en büyük başarılarıyla, en büyük yatırımları ile tanıştırdık” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Fakat şimdi önümüzde yine kritik bir sınav var, 31 Mart, hepimiz için önemli bir imtihan, âdeta bir beka meselesi” diye ekledi.

Şubat ayı başından bu yana 25 ili ve 9 ilçeyi bizzat ziyaret ettiğine işaret ederek, her yerde meydanlarda on binlerce vatandaşla kucaklaştığını söyleyen Erdoğan, “Zillet ittifakı hâlâ kendi içinde uğraşıyor, hâlâ isim kavgasıydı, şu kavgasıydı, bu kavgasıydı, bunlarla uğraşıyor. Yahu bunlar seçim kurullarına nasıl müracaat edilir, bunu dahi bilmiyorlar” sözlerine yer verdi.

“Bizim siyasetimiz gönül siyasetidir. Bizim siyasetimiz sevgi siyasetidir, bizim davamız birlik, beraberlik, kardeşlik davasıdır” diyen Erdoğan, sözlerinin devamında şunları ekledi:

“Bizim kızıl elmamız var, bizim kızıl elmamız büyük ve güçlü Türkiye’dir. Bunun için kutuplaşmaya, kardeş kavgasına ‘hayır’ diyoruz. Bunun için milletimizin arasına az önce gösterdiğim gibi nifak sokmak isteyenlere ‘hayır’ diyoruz. Bunun için insanımızı birbirine kırdırmaya çalışanlara ‘hayır’ diyoruz. Bunun için ‘önce millet, önce memleket’ diyoruz. Biz barışın yanındayız, demokrasinin yanındayız, istikrar ve huzurun tarafındayız.”

“TÜRKİYE’NİN GÖNÜL COĞRAFYASINDA ADALETİN HÂKİM OLMASI İÇİN ÇABALIYORUZ”

Ülkeyle birlikte, Türkiye’nin gönül coğrafyasında muhabbetin, adaletin ve sükûnetin hâkim olması için çaba harcadıklarının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, arabuluculuk çalışmalarıyla, ikili münasebetlerle, yeri geldiğinde telefon diplomasisiyle sıkıntı ve sorunları suhuletle çözmenin gayreti içinde olduklarını dile getirdi.

Önceki gün uçak krizi sonrasında kardeş ülke Pakistan’ın Cumhurbaşkanı ve Başbakanı ile görüştüklerini ve Hindistan ile Pakistan arasındaki gerilimin nasıl düşürülebileceğini istişare ettiklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pakistanlıların, Türk milletinin kalbinde çok ayrı bir yeri olduğunu dile getirdi.

“İstiklal Harbinde vatanımızın bağımsızlığı için gönderilen yardımları, Muhammed İkbal’in bizim için yazdığı özgürlük şiirlerini asla unutamayız” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin de, ne zaman dara düşse, ne zaman başı sıkışsa, deprem felaketinden terörle mücadeleye kadar kardeş Pakistan’ın yanında olduğunu söyledi.

“SIKINTILI DÖNEMİN KISA SÜREDE ATLATILACAĞINA İNANIYORUM”

Türkiye’nin hem Pakistan hem Hindistan’la samimi, yapıcı, yoğun ve çok yönlü ilişkilerinin bulunduğuna işaret ederek Pakistan’ın da Türkiye’nin bu müstesna konumunu takdir edip sorunun çözümü için kendilerinden destek beklediğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, konu ile ilgili şu açıklamaları yaptı:

“Biz de kendilerine tansiyonun daha da düşürülmesi konusunda üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazır olduğumuzu ifade ettik. Pakistanlı kardeşlerimizin dün rehin aldıkları Hindistanlı pilotu hüsnüniyet göstergesi olarak salıvermeleri takdire şayan bir adımdır. Gerilimi tırmandırmanın, yangına körükle gitmenin hiç kimseye bir faydası yoktur, olmayacaktır. Temennimiz, Hindistanlı dostlarımızın da bu müspet adıma aynı şekilde mukabelede bulunmalarıdır. Bize düşen katkıları, müdahaleleri yapmaya hazır olduğumuzu tekrar vurgulamak istiyorum. İnşallah Türkiye’nin de diplomatik çabalarıyla bu sıkıntılı dönemin kısa sürede atlatılacağına inanıyorum.”

Günümüzde artık iç politikayla dış politikayı ayırmanın mümkün olmadığına, dünyanın her yerinde iç politikanın dış politikayı, dış politikanın da iç politikayı etkilediğine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin uluslararası siyasette artık problem çözen, sorunlara çözüm üreten bir seviyeye ulaşmasının, iç politikadaki başarıların eseri olduğunu söyledi.

Türkiye’nin son 17 yılda içeride güçlendikçe dışarıda da güçlenip itibar kazandığının, Türk ekonomisi büyüdükçe Türk diplomatlarının da etkisinin büyüdüğünün altını çizen Erdoğan, “Türk demokrasisi ilerledikçe dış siyasette Türkiye’nin sözünün ağırlığı da artmıştır. İç siyasetteki her hamlemizin, her başarımızın altını çizerek söylüyorum, her seçim zaferimizin dışarıda da çok müspet yansımaları olmuştur” değerlendirmesinde bulundu.

“TÜRKİYE BÖLGENİN SORUN ÇÖZEN ÜLKESİ HÂLİNE GELDİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bütün bunlarla beraber Türkiye bölgenin artık sorun çözen ülkesi hâline geldi. Hamdolsun tarihi şanlı zaferlerle dolu aziz milletimize asla yakışmayan kötü tablolara son verdik. Türkiye güçlenince daha önce ülkemize ayar verme yarışına girenlerin nasıl kendilerine çekidüzen verdiklerini bizzat tecrübe ettik. Batı ülkeleri başta olmak üzere diğer devletlerin politikalarını, ekonomisi, demokrasisi, ihracatı güçlü bu yeni Türkiye’ye nasıl adapte ettiklerini bizzat yaşadık. Artık emir alan değil sözü dinlenen, görüşü aranan bir ülke hâline geldik. Bunu da sizlerin duası, desteği sayesinde başardık. Türkiye’yi bugünkü konumuna sizinle beraber biz taşıdık.”

“DAHA GÜÇLÜ ŞEKİLDE YATIRIM HAMLELERİMİZE DEVAM EDECEĞİZ”

Ulaşım, eğitim, sağlık, tarım, balıkçılık, sulama,  altyapı, turizm, sanayi ve teknoloji alanlarında Trabzon’a kazandırılan, yapımları hâlen devam eden veya projelendirilen diğer yatırım ve hizmetlerden de örnekler veren Erdoğan,  sözlerinin devamında şunları kaydetti:

“İnşallah 31 Mart’tan sonra çok daha güçlü, çok daha kararlı bir şekilde yatırım hamlelerimize devam edeceğiz. Cumhurbaşkanlığında şahsım ile büyükşehir ve ilçe belediye başkanlarımız el ele vereceğiz, şehrimizi imar ve ihya etmeyi sürdüreceğiz. Bunun için sizlerden beş yıl için icazet istiyoruz.”

Trabzon’da Büyükşehir Belediyesi ve 16 ilçede AK Parti, iki ilçede Cumhur İttifakı kapsamında MHP adaylarıyla seçime girdiklerine dikkat çeken Erdoğan, Trabzonlulardan AK Parti’nin ve Cumhur İttifakı’nın adaylarına çok güçlü destek beklediklerini söyledi.

Mitingin ardından Trabzon Büyükşehir Belediyesini ziyaret eden ve burada Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu ile Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu kabul ederek şehirde yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra memleketi Rize Güneysu’ya geçti.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?