" /> Erzurum Kongresi’nin 99. yıl dönümü kutlandı – MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Erzurum Kongresi’nin 99. yıl dönümü kutlandı

Erzurum Kongresi’nin 99. yıl dönümü kutlandı

(MNT Haber) – Erzurum, Havuzbaşı Meydanı’ndaki törene; Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, 9. Kolordu ve Garnizon Komutanı Korgeneral Uğur Tarçın, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, kurum temsilcileri, gaziler ve 23 Temmuz 1919 yılında düzenlenen Erzurum kongresine katılan delegelerin yakınları katıldı.

Törende, Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Mehmet Sekmen, burada yaptığı konuşmada, 99 yıl önce 23 Temmuz’da gerçekleştirilen Erzurum Kongresi’nin enkaz altında kalan bir milletin yeniden hayata dönmesini sağlayarak ulusun ebedi varlığını tüm dünyaya gösterdiğini söyledi.

Kongrede alınan kararların milletin kurtuluşunu ve cumhuriyetin doğuşunu sağladığını anlatan Sekmen, “23 Temmuz Erzurum Kongresi’nde alınan ‘Milli sınırlar içinde vatan bölünmez bir bütündür, parçalanamaz. Kuvayı Milliye’yi tek kuvvet tanımak ve milli iradeyi hâkim kılmak temel esastır. Her türlü yabancı işgal ve müdahalesine karşı millet topyekûn kendisini savunacak ve direnecektir’ gibi önemli kararlarla milletin kaderi değişmiştir.” dedi.

“Torunlarıyla Yâd Ettik”

Heyet daha sonra, Erzurum Kongre Binası’na geçti.

Buradaki programda, temsili delegeler adına Türk bayrağı Vali Seyfettin Azizoğlu’na sunuldu ve “Erzurum Kongresi” canlandırıldı.

Vali Azizoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Atatürk’ün Milli Mücadele’yi başlattığı Erzurum Kongresi’nin 99. yılını kutladıklarını söyledi.

Erzurum Kongresi’ni yapıldığı tarihi mekânda yâd ettiklerini dile getiren Vali Azizoğlu, şunları kaydetti:

“Kongrenin temsili yıl dönümünü o zamanki salonda kongreye katılanların torunlarıyla yâd ettik. 99 yıl önce bu memlekete saldıran düşmanlara Erzurum’un dadaş kahramanları Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün başkanlığında ‘Bu vatan bir bütündür parçalanamaz, ülke bölünemez, memleketin birliğine kimse zarar veremez, işgal kabul edilemez’ dedi ve o kutlu yürüyüşü Erzurum’dan başlattılar. Bugün bizler onların torunu olarak, onların bıraktığı yoldan geleceğe doğru ülkemizi emin adımlarla taşımaya yemin ettik ve yürüyoruz.”

Törende, resim ve heykel sergisinin açılışı yapıldı ve mehteran takımı gösteri sundu.

Temsili Heykel Grubunun Açılışı Yapıldı

Kent protokolünün yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldığı etkinliklere Tarihi Atatürk Evinde devam edildi.

Burada Mustafa Kemal Atatürk, Kazım Karabekir ve Rauf Orbay’ın aralarında geçen ‘ Emrindeyim Paşam! ’ adlı konuşmayı temsilen Kazım Karabekir vakfı tarafından yaptırılan balmumu heykellerinin açılışı gerçekleştirildi.

Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, açılışta yaptığı konuşmada kente böylesine güzel bir eser kazandırdıkları için başta Kazım Karabekir’in kızı Timsal Karabekir’e ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Çok sayıda kişi tarafından ziyaret edilen eserler vatandaşlardan büyük beğeni topladı.

Minik Öğrenciler Tarihi Anı Canlandırdı

Ardından program Yakutiye Medresesi’nden Atatürk ve Erzurum Resimleri Sergisinin açılışı yapılarak devam etti. Tarihi mekânda açılış sonrasında hazır bekleyen asker kıyafetli minikler öğrenciler tarafından, Atatürk’ün Erzurum’a gelişi ve Kazım Karabekir Paşa’nın karşılama anı temsili olarak canlandırıldı.
Ecrin Şanlı isimli öğrenci ‘Bayraksızlar’ isimli şiir okudu. Ardından Türk Bayrağını Vali Azizoğlu’na taktim etti. Vali Azizoğlu, asker kıyafetli minik öğrencilere kitap hediyeler dağıttı. Program gün boyu çeşitli etkinliklerle devam etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?