" /> Gastroantep Festivaline Dünyaca Ünlü Şefler Katılıyor – MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Gastroantep Festivaline Dünyaca Ünlü Şefler Katılıyor

Gastroantep Festivaline Dünyaca Ünlü Şefler Katılıyor

GAZİANTEP (CUHA)- Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 20–22 eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan GastroAntep Festivali öncesi basın mensupları ile bir araya geldi. Gaziantep’in neden böyle bir festival düzenlemesi gerektiğini detayları ile anlatan Şahin, diğer projeler ile ilgili bir de sunum yaptı.

Büyükşehir Belediyesi Erikçe Mutfak Sanatları Merkezi’nde yapılan toplantıya çok sayıda basın mensubu katıldı. Şahin’in çalışmaları ile ilgili sorularında da sorulduğu toplantının ana gündem maddesi GastroAntep Festivali oldu.

Festivale 40 Ülkeden Katılımcı

Festivalin uluslararası ve 40’ın üzerinde ülkeden katılımcının olacağını belirten Şahin, yerli ve yabancı basın mensuplarının yanı sıra, Miss Türkiye güzelleri, sanatçılar, akademisyenler ve şeflerin Gaziantepe geleceğini aktardı. Birçok etkinliğin yanı sıra söyleşi, seminer ve konserler ile yarışmaların yapılacağını aktaran Şahin, festivalin amacını ulaşması için çok çalıştıklarını ifade etti.

Gaziantep’in kendine has sadece 500 çeşit yöresel yemeğinin bulunduğunu, bunu dünya ülkelerine anlatmak istediklerini belirten Şahin, gastronomi hikayesinin Çırağan Sarayı’ndaki tanıtım ile başladığını kaydetti. Gastronomi alanındaki pastayı büyütmek ve en çok hisseyi almak istediklerini belirten Fatma Şahin, dünya mutfaklarından örnekler verdi.

Yerel ürünlerin market zincirleri içerisinde yer almasını sağlamak için çaba göstereceklerini ifade eden Şahin, “Çok zor bir dönemden geçtik. Bir yandan bulgur festivali yaparken diğer yandan havalimanımıza düşen füzenin sıkıntılarını yönetmeye çalıştık. Bu durum içinde kentimizin gastronomisini yine de tanıtmaya devam ettik. Çalışma arkadaşlarımız dünyanın neredesinde bir gıda fuarı varsa oralara katılarak Gaziantep’in gastronomisini anlattılar” diye konuştu.

Dünya Şehirleri Tek Bir Ürün İle Unesco Mutfağına Giriyor

Dünya gastoronomi listesine bakıldığı zaman birçok ülkenin bir tek ürün ile listeye girdiğini aktaran Şahin, Hindistan, Çin, Japonya, Meksika, Kolombiya, Brezilya, Venezuela’nın birer ürünler ile listeye girdiğini söyledi. Anadolu mutafğının zenginliğine dikkat çeken Fatma Şahin, “Bir ülke mısırı ile, bir ülke kahvesi ile, bir ülke kakosu, bir diğer ülke suşisi ile dünya mutfağı oldu. Bizim Gaziantep’in 500’ün üzerinde yöresel ev yapımı yemeği var. Biz Gaziantep olarak dünya ülkelerinin önüne geçebilecek kapasiteye sahibiz” şeklinde konuştu.

Gaziantep’in tüm ilçelerinde gastronomiye dayalı ürün yetiştiğini anlatan Şahin, dünya içecek-yiyecek festivali ile ilgili istatistikler verdi.

Anadolu’nun bu bereketini fırsata dönüştürmek istediğini aktaran Şahin, ülkelerin turim gelirleri ile Türkiye’nin turizm gelirlerinden örnekler ve istatistikler verdi. Güneşten, tarihten ve topraktan gelen değerleri fırsata çevirmek istediklerini belirten Şahin, kendilerine destek veren tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

Unesco ağı içinde 116 tane şehrin bulunduğunu belirten Şahin, Gaziantep’in hak ettiği yeri alacağını belirtti.

Kuzeyşehir, Düzbağ İçmesuyu Projesi, metro, GAZİRAY, köprülü kavşak projelerini de anlatan Şahin, 4,5 yıla 14 tane köprülü kavşak sığdırdıklarını ve bu projelerin çok büyük ölçekli olduğunu kaydetti.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Gaziantep haber

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?