MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi
Gerillalar kongrede
Sosyal Medyada Paylaş
22 Temmuz 2018
admin

Gerillalar kongrede

Eski gerillalar kongrede yemin etti
Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile varılan barış anlaşması çerçevesinde ülkede 8 eski devrimci gerilla Kongrede yemin ederek siyasi hayatlarına başladılar.

Barış anlaşması yapılması sonucunda Kongrede 10 sandalyenin ayrıldığı eski gerillalardan 8’i dün yemin ederek siyasi hayatlarına başladı. Yemin törenine biri uyuşturucu suçundan cezaevinde bulunan, diğeri güvenlik endişesiyle eski gerillaların kaldığı kamptan ayrılmak istemediğini söyleyen 2 eski FARC yöneticisi katılmadı.

Eski gerillaların yemin töreni, barış anlaşmasının uygulanması açısından önemli bir adım olarak görülüyor. Kongredeki bu küçük grubun, anlaşmanın kilit unsurlarını ilerletme görevi bulunuyor.

Yemin edenler arasında yer alan eski gerilla Sandra Ramirez, “Bu omuzlayacağımız büyük bir sorumluluk. Dağlarda, çamurlu botlarla geçen yaşamın değişmesi.” ifadelerini kullandı.

Kolombiya halkının büyük bir bölümü, eski gerillalara Kongrede temsil hakkı verilmesini şiddetle karşılıyor.

Kolombiya’nın yakında görevi sona erecek Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, Kolombiya vatandaşlarının eski gerillalara milletvekili sıfatıyla kucak açmakta tereddüt etmesini normal karşıladığını belirtirken, bu kişileri siyasete dahil etmenin, demokrasinin güçlü bir göstergesi olduğunu vurguladı.

Santos, “Yarım yüzyılı aşkın devlet ve kurumlarıyla silahlı çatışmaya girenlerin bugün anayasaya boyun eğdiğini görmek beni memnun ediyor.” diye konuştu.

Etiketler

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2014-2017 EsenMobile Wordpress Mobil Tema by Kemal CIZOĞLU