" /> Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, Fransa’da – MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, Fransa’da

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, Fransa’da

Fransa (CUHA)- Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, çeşitli temaslarda bulunmak üzere gittiği Fransa’da Finans Bakanı Bruno Le Maire ile yaptığı görüşmede “Ekonomimize olan saldırılarda Fransa tarihi duruş sergiledi. İki müttefik ülke olarak ortak hareket etme kararı aldık. 14 milyar dolarlık ticaret hacmimizi 20 milyar dolara taşımak istiyoruz” dedi.

Yaklaşık bir saate yakın süren Le Maire, Albayrak görüşmesinde ABD’nin Türkiye ve Avrupa’ya yönelik haksız tutum ve davranışları ile gerçekleştirdiği yaptırımlar değerlendirildi.

Bakan La Maire, Türkiye’nin konumu ve istikrarı Avrupa ve Türkiye’deki herkesin çıkarına olduğuna işaret ederek, “Türkiye’nin mümkün olan her türlü araçla yapısal reformlara devam etmesi hayati önemde. Bu yüzden Fransa ve Türkiye görüşmeleri bizim için çok önemliydi” dedi.

Bakan Albayrak ise, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ekonomisine yapılan saldırılarda Fransa’nın tarihi bir duruş sergilediğini hatırlatarak, İki müttefik ülke olarak ortak hareket etme kararı aldık. 14 milyar dolarlık ticaret hacmimizi 20 milyar dolara taşımak istiyoruz. İki müttefik ülke olarak ortak hareket etme kararı aldık. Fransa bu sağlıksız adımlar karşısında dostluğunu esirgemedi. İki ülkenin ticari ekonomik hacmi dediğimiz 14 milyar euro olan hacmi 20 milyar euroya çıkarmayı konuştuk. Atılan adımlar Amerika’nın itibarını zedelediği gibi yalnızlaştırdı. Dolar, küresel ticarette güvenilir bir enstrüman olma özelliğini kaybetti. Euro ile ticareti ileri taşıma konusu önem kazanıyor” diye konuştu.

Görüşmede, Dünya Ticaret örgütü anlaşmaya uymayan vergiler konusunda Dünya Ticaret Örgütü konusunu değerlendirdiklerini vurgulayan Bakan Albayrak şunları söyledi;

“Birlikte hareket etmek iki ülkenin çıkarına olacağı çok açıktır. İran konusunu konuştuk. Türkiye bölgedeki istikrarlı liman olan çok nadir ülkelerden biridir. Bugün bir kez daha bunu ortaya koyduk ki Amerika ve İran konusunda da aynı konuda düşünüyor ve birlikte hareket etme kararı aldık.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?