" /> Her İki Evden Biri Zorunlu Deprem Sigortasını Yaptırdı – MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Her İki Evden Biri Zorunlu Deprem Sigortasını Yaptırdı

Her İki Evden Biri Zorunlu Deprem Sigortasını Yaptırdı

Ankara (CUHA) – Türkiye’de Zorunlu Deprem Sigortası bulunan konut sayısı 9 milyona, ülke genelinde sigortalılık oranı ise yüzde 50’ye ulaştı.

Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun (DASK) 1-7 Mart Deprem Haftası sebebiyle yaptığı açıklamada, Türkiye’deki tüm konutların Zorunlu Deprem Sigortası ile güvence altına alınması gerektiği belirtildi. Deprem bilincinin güçlendirilmesi gerektiği kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:

“Depreme karşı alınabilecek en etkili fiziksel tedbirlerin başında depreme dayanıklı binalar inşa etmek ve bütün binaları depreme dayanıklı hale getirmek gelir. Finansal önlemlerin en önemlilerinden biri de Zorunlu Deprem Sigortası’dır. 1999 yılında yalnızca 500 bin civarında olan deprem teminatlı konut sayısı, bugün itibariyle 9 milyona yaklaştı. Türkiye genelinde sigortalılık oranı ise yüzde 50’ye ulaştı. Bugün Türkiye’de dakikada 15 kişi Zorunlu Deprem Sigortası yaptırıyor. Günde sadece 37 kuruş ayırarak konutları depreme karşı sigortalamak mümkün.”

“DEPREM BİLİNCİ GİDEREK YÜKSELİYOR”

DASK’ın kuruluşundan bu yana yapılan hasar ödeme miktarının 187 milyon TL’ye ulaştığı bildirilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Zorunlu Deprem Sigortası ile depremin doğrudan neden olduğu maddi zararlar ile deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, dev dalga veya yer kaymasının sigortalı binalarda neden olacağı hasarları poliçede belirlenen limitler dahilinde hızla karşılanıyor. İster oturulamaz durumda ister kısmî hasarlı olsun, bina zararını en hızlı şekilde tazmin ederek, yaşamın normale dönmesine aracılık ediliyor. Bugün deprem bilinci yüksek vatandaşlar sayesinde DASK’ın ödeme gücü 18 milyar TL’ye ulaştı. DASK olası bir İstanbul depreminde hasarların tazmininde yeterli kaynak sunmanın yanı sıra, afetin tüm operasyonel sürecini etkin ve teknoloji rehberliğinde yönetmek amacıyla da hızla çalışıyor ve diğer ilgili devlet kurumlarıyla işbirlikleri geliştiriyor.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?