• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kanuni Sultan Süleyman Han Vefatının Yıldönümünde Anıldı

Kanuni Sultan Süleyman Han Vefatının Yıldönümünde Anıldı

İstanbul (CUHA)- Kanuni Sultan Süleyman Han’ın vefatının 452’nci sene-i devriyesinde, Süleymaniye Cami’nde anıldı. Kabri başında dua edildi.

İstanbul Fatih Belediyesi tarafından Osmanlı İmparatorluğu’nun “Muhteşem” olarak tanımladığı Kanuni Sultan Süleyman Han’ın vefatının 452’nci sene-i devriyesinde Süleymaniye Camii avlusunda düzenlediği etkinliklerle anıldı. Süleymaniye Camii avlusunda cuma namazı sonrası gerçekleşen etkinlikte vatandaşlara etli pilav, ayran ve tatlı ikramı yapıldı. Fatih Belediye Başkanı Hasan Suver’in vatandaşlara ikramda bulunduğu programda etli pilav almak isteyen vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturdu. Başkan Hasan Suver ve beraberindeki heyet, Kanuni Sultan Süleyman Han’ın kabri başına geçerek dua etti.

“BİZİM İMPARATORLUK ANLAYIŞIMIZDA YAŞATMAK VARDIR”

Anma programında konuşan Fatih Belediye Başkanı Hasan Suver, “Değer üreten ve değerlerini yaşatan toplumlar ancak millettir. Bizim İmparatorluk anlayışımızda sömürmek yoktur, yaşatmak vardır. Eğer bugün dünyada Avrupa’da, Balkanlar’da, Kafkasya’da, Ortadoğu’da, Afrika’da pek çok millet, kültür zenginliği varsa o varlık Osmanlı İmparatorluğu’nun kudretli adaletinin sonucudur. Kanuni Sultan Süleyman, medeniyetimizin en muhteşem hükümdarıdır. Ona bütün dünya “Muhteşem” demiştir. Burada gayemiz tarihimizi yeniden hatırlamak, ondan güç almaktır. Aynı zamanda da o değerleri bugünkü genç nesillere anlatmak, hatırlatmak ve onların gelecek kuşaklara ulaşmasını sağlamaktır. Tarihimize yön vermiş, iz bırakmış, bize büyük değerler, büyük miraslar bırakmış bütün tarihi şahsiyetlerimizi rahmetle anıyor, İnşallah 21’nci asırda da geçmişte olduğu gibi büyük bir devlet olma duasıyla hepinizi muhabbetle selamlıyorum.” diye konuştu. Ayrıca mehter takımının mini konseri de vatandaşların beğenisini kazandı.

Başkan Hasan Suver’in konuşmasının ardından Fatih Belediyesi Mehteran takımı Camii alanında mini bir konser verdi. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği anma töreninde, mehter takımını ilgiyle seyredenler cep telefonlarıyla da kaydettiler.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
istanbul haber

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?