" /> Karabağ Tv Dünya Medyasına Seslendi; ”Tarafsız Yayın İstiyoruz” – MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Karabağ Tv Dünya Medyasına Seslendi; ”Tarafsız Yayın İstiyoruz”

Karabağ Tv Dünya Medyasına Seslendi; ”Tarafsız Yayın İstiyoruz”

Bakü (CUHA) – Karabağ Tv’nin Kurucusu ve Siyasi Bilimler Felsefesi Uzmanı Doçent Doktor Zaur Aliyev, dünya kamu oyuna seslenerek, bölgeden yapılan haberler konusunda, medyanın yaklaşımından şikayet ederek, ajansların dünya kamuoyuna servis ettikleri haberlerin, Ermenistan lehine olan yayınlar olduğunu söyledi ve bu yaklaşımın basın meslek ilkelerine aykırı olduğunu aktardı.

1988’den bu güne kadar, Kafkasya’da iki komşu devlet, Ermenistan ve Azerbaycan çatışmasının devam ettiğine vurgu yapan Aliyev, “BM, AGİT ve diğer uluslararası örgütler, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü tanımakta ve Dağlık Karabağ ve çevre ilçeler de dahil olmak üzere %20’lik bir toprak kaybı olduğunu tasdik etmektedir” dedi.

Aliyev, Ermenistan ve Azerbaycan’ı kapsayan Dağlık Karabağ sorunu, hem bölgesel, hem de Avrupa güvenliği için ciddi tehditler oluşturduğuna işaret ederek, “Çatışmadan başlayarak iki devlet arasındaki savaş aynı zamanda sanal dünyada da devam ediyor ve bugün Azerbaycan bu savaşı ne yazık ki, kaybetmiş durumda. Maalesef, BM’nin Ermenistan’ın işgal politikası hakkındaki kararları ve açıklamaları hâlâ kâğıt üzerinde kalsa bile, Azerbaycan bu bakımdan birkaç adım önde gözüküyor. Uluslararası hukuk da, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü desteklerken, dünya medyasında, özelliklede, sanal dünyada savaş, Karabağ gerçekleri ile ilgili bilgi alırken, biz tarafın enformasyon eksikliğinden dolayı ne yazık ki Azerbaycan’a zıt kaynaklardan yararlanmak zorunda kalıyor” ifadelerini kullandı.

Medyanın günümüzde kontrolsüz hale geldiğini belirten Doçent Doktor Zaur Aliyev, “Terör propagandası ve dezenformasyon için uygun mekana çevrilmiş. Özellikle savaş ve terörün geniş yaygın olduğu bölgelerde cep telefonlarının rahatlıkla yaydığı bilgiler uluslararası toplumun yargısını rahatlıkla yönetebilir. Bu paylaşımlar bölgede neler olup bittiğine dair fikirlerin şekillendirilmesinde yararlı olsa da, bu konuda yanlış bilgiler gerçeklere zarar vererek yanlış algılanmalara ve gerçeklerden uzak kamuoyu oluşmasına sebep oluyor. Ve ne yazık ki, biz her zaman bu konuda kaybeden tarafız” diye sitemlerini aktardı.

Karabağ TV’nin Kurucusu ve Siyasi Bilimler Felsefesi Uzmanı Doçent Doktor Zaur Aliyev, konuşmasını şunları söyledi;

“Her iki tarafın da kendi tarihsel gerçeklerine, belgelerine sahip olduklarını kabul ediyoruz. Ama adalet ilkesi burada bozuluyor. Çünkü birçok medya bölgeden haber yazarken ermeni medyasının haber kaynaklarını kullanıyor. Azerbaycan’ı onlarla kıyasladıkça, ülkemizin sanal dünyada yabancı dillerde kendi gerçekleriyle ilgili yeterli bilgiye sahip olmadığını biliyoruz. Bu dengeyi korumak ve gerçekleri dünyaya ulaştırmak için Azerbaycan’da “Karabağ TV” isimli bir internet TV ve analitik web sitesi oluşturduk. karabakh-tv.org

Karabag TV ekibi, Azerbaycan gerçeklerini dünyaya duyuracak alternatif bir kaynak olarak kendilerinin desteklenmeleri istiyor. ”Savaş zamanı tek taraflı yaklaşım adil olamaz. Uluslararası Adalet Hukuku, kaynak gösterirken her iki tarafın da muhabirlerce dinlemelerini şart koşmaktadır. Karabağ TV olarak, yalan propaganda ve reklama ihtiyacımız yok. Sadece televizyonumuzu izleyip, gerçekleri görmek için bizim kaynakları kullanmanızı istiyoruz. Her özgür medya adil olmalı. Adalet olmazsa, kelimelerin de ağırlığı kalmaz. Sadece ifade özgürlüğümüzün kısıtlanmamasını istiyoruz. Bu bildiriyi size inanarak hazırladık. En azından bir bildiri yayınlayabilir ve adil bir yaklaşım gösterebilirsiniz. Bu, Allah ve vicdan karşısında rahatlatıcı bir adım olacaktır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?