• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kazan’ın 7 Katlı Kulesinin Hikâyesi Adana’da

Kazan’ın 7 Katlı Kulesinin Hikâyesi Adana’da

Adana (CUHA) – Tataristan-Türkiye Dostluk Derneği Başkan Yardımcısı Erhan Özyıldırım, “Korkunç İvan’ın Kazan’ı işgal öncesi Kazan Hanının kızını almak için 7 günde 7 katlı bir kule yapılmıştır. Tamamlanan kulenin sonunda Kazan Hanının kızı Korkunç İvan ile evlenmemek için kuleye çıkarak intihar etmiştir” dedi.

Adana Büyükşehir Belediyesi Basın Müşaviri Gazeteci Lütfi Küpeli’nin “Tataristan Düşleri” adını verdiği fotoğraf sergisinde 7 katlı Kazan Kulesi dikkatleri çekiyor.

7 günde yapılan 7 katlı kule hakkında bilgi veren Tataristan-Türkiye Dostluk Derneği Başkan Yardımcısı Erhan Özyıldırım, “Bu sanat şaheseri Kule’nin acıklı bir hikâyesi var” dedi. Özyıldırım, TÜYAP Fuar Alanı’nda açılan sergide Adanalıların beğenisine sunulan fotoğraflar arasında bulunan kulenin hikâyesini şöyle anlattı:

“Tataristan’ın başkenti Kazan’da yaşıyorum. Süyüm Bike Kulesi’nin tarihi bir anısını anlatacağım. Korkunç İvan Kazan Hanlığını işgale hazırlandığında Kazan hanının kızına âşık olur, Kazan Hanına haber gönderir ve ‘Kızını bana verirsen seni bağışlayacağım, Kazan’ı işgal etmeyeceğim’ der. Kazan Hanı da kızına sorar. Kızı der ki ‘Bana 7 günde 7 katlı bir kule yaparsa evlenirim.” Ve İvan bütün imkânlarını seferber ederek 7 günde 7 katlı kuleyi yapar. Kazan hanının kızı Süyüm Bike Hanım ‘Ben kuleye çıkıp bakmak istiyorum” der, kuleye çıkar ve aşağıya atlayarak intihar eder. Ve böylelikle İvan’a eş olmaktan kurtulur. Bu olay Tatar kadınlarını ne kadar güçlü ve iradeli olduğunu göstermektedir.”

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?