" /> Kılıçdaroğlu, Enis Berberoğlu’nun eşini ziyaret etti – MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kılıçdaroğlu, Enis Berberoğlu’nun eşini ziyaret etti

Kılıçdaroğlu, Enis Berberoğlu’nun eşini ziyaret etti

(MNT) – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun eşi Oya Berberoğlu’nu Bakırköy’deki evinde ziyaret etti. Ziyarete CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu da eşlik etti.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve Oya Berberoğlu ziyaretin ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı..

CHP’nin Tutuklu İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun eşi Oya Berberoğlu, ” İyi günler diliyorum. Sayın Genel Başkanımızın beni ziyaret etmesi tabi çok çok hoşuma gitti, müstesna oldum, çok teşekkür ederim, ayağınıza sağlık. Türkiye’nin bir sürü sorununu beraberce sohbet ettik, konuştuk, değerlendirdik. Ben tabi ki önümüzdeki hafta Yargıtay’ın vereceği karara her şeyimi odakladığım için onu bekliyorum. Umarım Enis’in hapiste üçüncü bayramı olmaz. Bu kurban bayramı öncesi Yargıtay’dan adil bir sonuç bekliyorum. İnşallah tahliyesi olacak diye düşünüyorum. “Hak, hukuk, adalet” diyorum.” ifadelerini kullandı.

Oya Berberoğlu, Enis bey ile En son ne zaman görüşebildiniz? sorusuna, 15 gün önce, artık görüş yok, görüşleri kabul etmediği için bizde görüşemiyoruz dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ” Enis Beyin yeniden milletvekili seçilmesiyle aslında yeni bir sayfa açılmış durumda. Parlamentonun bu konudaki iradesi Anayasa Komisyonu Başkanı tarafından da, değişik hukukçular tarafından da dile getirildi. Enis Beyin serbest bırakılması gerekiyor, milletvekili olduğu için ve parlamentoya gelip yemin etmesi gerekiyor. Eski olaylar tartışılabilir ama yeni süreci hepimizin dikkate alması gerekiyor. Yargıtay’ın aldığı karar, ilgili dairenin aldığı karar parlamentonun iradesine gölge düşürüyor. Zaten bunu bütün saygın anayasa hukukçuları dile getiriyorlar. Dolayısıyla yargıda bir yanlışlık var, bir hata var. Bu pek çok çevre tarafından dile getiriliyor. Ama yargının aldığı bu kararın yine yargı içinde düzeltilmesi lazım. Şu anda 17. Ceza Dairesine gidecek, oraya dilekçeler verildi, itirazlar yapıldı. Umuyoruz Oya Hanımın da ifade ettiği gibi bayram öncesi 17. Daire bir hukuka uygun karar alır ve Enis bey evine dönmüş olur.
Aslında bir insanın bu kadar haksız ve hukuksuz yere içerde tutulması sadece Türkiye’nin sorunu değil. Olay bir Enis Berberoğlu olayı olmaktan da çıkmış olay bir demokrasi sorunu, bir demokrasi olayı. Yasama organının iradesinin yargı organı tarafından yok sayılması, asla kabul edilemez. Zaten bu, güçler ayrılığı ilkesine de aykırıdır. Bu bağlamda, umuyoruz ve diliyoruz 17. Daire yargının hatasını düzeltir ve sorunda bir anlamda büyük ölçüde çözülmüş olur.” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Beklediğiniz karar gelmezse? sorusu üzerine, ”Gelmezse bir üst mahkeme var, Anayasa Mahkemesi var. Dolayısıyla bu sonunda çözülecek bir olay, çözülmemesi mümkün değil. Yani vicdan sahibi herkes, 16. Dairenin aldığı kararın yanlış olduğunu biliyor. Geçici madde. Geçici maddeyi siz nasıl sürekli kılarsınız? Yok öyle bir şey, adı üstünde geçici madde. Bir sefere mahsus olmak üzere bir dönem toptan dokunulmazlıklar kaldırılmış. Şimdi Ankara’da mahkemelerin aldığı karar da var bir başka milletvekiliyle ilgili. Yeniden seçildiği için tahliyesine ve parlamentoya gelmesine karar verildi. Yani kimse de buna itiraz etmedi ve herkeste bu kararın doğru bir karar olduğunu biliyor zaten.
Dolayısıyla, biraz önyargının dışında, önyargılardan bağımsız olarak hukukun üstünlüğü ilkesine, kuvvetler ayrılığı ilkesine, parlamentonun yaptığı düzenlemenin hangi amaca dönük bir düzenleme olduğuna bakıldığı zaman, zaten bütün bu gerçekler ortaya çıkmış olacak.” ifadelerini kullandı

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?