" /> Kılıçdaroğlu’ndan ABD’nin yaptırım kararıyla ilgili flaş açıklama – MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kılıçdaroğlu’ndan ABD’nin yaptırım kararıyla ilgili flaş açıklama

Kılıçdaroğlu’ndan ABD’nin yaptırım kararıyla ilgili flaş açıklama

(MNT) – ABD, Pastör Andrew Brunson davası nedeniyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e yaptırım uygulama kararı aldığını açıkladı.

Karara tepki gösteren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu “Bir sorun varsa oturulur konuşulur. İki bakanla ilgili alınan kararı doğru bulmuyoruz” ifadesi kulanıldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu “Amerika’nın aldığı karar Türk halkının onurunu rencide ediyor. Eğer bir sorun varsa oturulur görüşülür, konuşulur bu sorun. İki bakanla ilgili alınan kararı doğru bulmuyoruz. Dün gece zaten parlamentoda bu konuda hazırlanan ve parlamentonun iradesini yansıtan bir bildiriye Cumhuriyet Halk Partisi olarak da imza attık. Müttefikiz ABD ile müttefiklik ilişkilerinin sağlıklı bir zeminde ve anlaşmayla çözülmesi gerekir.
Şimdi 15 Temmuz darbe girişimini yaşadık, bu darbe girişiminin arkasında Pensilvanya’da oturan kişinin olduğunu hep beraber biliyoruz. Türkiye’nin iade talebinde bulunması son derece doğal. Buradaki yanlışlık, büyük ölçüde ‘Ver Papazı, al Papazı’ söyleminden kaynaklanıyor. Biz Türkiye’de yargının bağımsız olduğunu ifade ediyoruz, bağımsız olması gerektiğini ifade ediyoruz ama bu ülkede en önemli koltukta oturan kişi yargının bağımsız olmadığını, ‘sen onu verirsen bende bunu sana verebilirim’ algısını karşı tarafa yerleştirdi. Bu son derece tehlikeliydi ve doğru olmayan bir cümleydi. O cümlenin maliyetini yaşıyoruz.
İki bakanın yaptıkları açıklamaları bizde dikkatle izliyoruz zaten. Sayın Adalet Bakanı da gerekli açıklamaları yaptı. Yapmamız gereken şu, mütekabiliyet denen bir kural vardır dış politikada. Yani bir devlet bana hangi kuralı uyguluyorsa, bende aynı kuralı o ülkeye uygularım. Yapılması gereken mütekabiliyet kurallarına uygun olarak Amerika’daki iki bakan hakkında, onların bizim bakanlar hakkında aldıkları kararın aynısını almaktır. Biz hükümetten bunu bekliyoruz. Bunu yapabilirlerse o zaman kozlar eşitlenmiş olur ve ayrıca bunun takip edilmesi lazım, soğukkanlı bir biçimde takip edilmesi lazım. Daha dikkatli bir dil kullanılması lazım. Süreç iki ülke açısından da olumsuz sonuçlar doğurabilecek bir sürece evrilebilir. Biz bütün ülkelerle ilişkilerimizin iyi olmasını, iyi ilişkiler geliştirilmesi gerektiğine inanıyoruz, parti olarak da inanıyoruz. Temelini de oluşturan bizim cumhuriyetimizin kurucusu olan Mustafa Kemal’in “Yurtta barış, dünyada barış” söylemidir. Barıştan hiç kimse zarar görmez ama bize yönelik bir hareket olursa, aynı çerçevede ve aynı ağırlıkta onlara cevap vermemiz gerektiği de dış politikanın da ve ülke onurunu korumanın da bir doğal sonucudur diye düşünüyoruz. Umarım bu süreç sağlıklı bir şekilde sonuçlanmış olur.” dedi..

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?