• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kırsala 98 Milyon Euro’luk Yeni Destek Projesi

Kırsala 98 Milyon Euro’luk Yeni Destek Projesi

Ankara (CUHA) – Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bakanlık olarak uygulayacakları 98 milyon Euro’luk yeni bir kırsal kalkınma projesiyle ilk aşamada 2162 köyde 30 bin haneye ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

Bakan Pakdemirli, Türkiye’nin 2023 hedeflerine de katkıda bulunacak “Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi”ni hayata geçireceklerini belirtti. 2019-2026 yıllarını kapsayacak projenin iki aşamadan oluşacağını dile getiren Pakdemirli, ilk aşamada Adana, Mersin, Osmaniye, Kastamonu, Sinop ve Bartın’ın dezavantajlı bölgelerindeki 45 ilçe ve 2 bin 162 köyün kapsamda yer alacağını ifade etti. Pakdemirli, projeyle 30 bin haneye ulaşılmasının öngörüldüğüne dikkati çekerek, “İlk aşamanın bütçesi 52,5 milyon Euro olarak belirlendi” dedi.

KIRSALDA CAZİBE MERKEZLERİ OLUŞTURULACAK

Projeyle dar gelirli ve alternatif gelir imkanı olmayan tarım işletmelerinin gelişiminin destekleneceğini vurgulayan Pakdemirli, şunları kaydetti:

“Üretimden pazarlamaya kadar bir değer zinciri oluşturulacak, kümelenme yaklaşımı benimsenecek. Bitkisel ve hayvansal üretimin desteklenmesi için üreticilerimize yüzde 70-100 oranında hibe desteği vereceğiz. Projeyle küçük üreticilerimiz, çiftçi örgütlerimiz, küçük ve orta ölçekli işletmelerimizin kalkındırılması sağlanacak. Tarımsal altyapı ve kamu yatırımlarıyla bu bölgelerimiz kırsalda cazibe merkezleri haline dönüştürülecek.”

Projenin ikinci aşamasına Çankırı ve Kahramanmaraş’ın da dahil edilerek toplam bütçenin 98 milyon Euro’ya çıkarılacağını kaydeden Pakdemirli, “Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi”nin detaylarının 5 Mart’ta Ankara’da yapılacak açılış toplantısıyla duyurulacağını da dile getirdi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?