" /> Kızamık Avrupa’da Rekor Seviyelere Ulaştı – MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kızamık Avrupa’da Rekor Seviyelere Ulaştı

Kızamık Avrupa’da Rekor Seviyelere Ulaştı

(CUHA)- DSÖ Avrupa Bölgesi’ndeki 41 000’den fazla çocuk ve yetişkin 2018’in ilk 6 ayında kızamık hastalığına yakalanmıştır. Bu dönemin toplam sayısı, bu on yıl içinde bildirilen toplam 12 aylık toplamı geçmektedir. Şimdiye kadar, 2010-2017 yılları arasında kızamık vakaları için yıllık en yüksek toplam, 2017 için 23 927, en düşük ise 2016 için 5273 olmuştur. Aylık ülke raporları, bu yıl şimdiye kadar kızamık nedeniyle en az 37 kişinin öldüğünü göstermektedir.

DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Dr. Zsuzsanna Jakab, “On yılın en düşük sayıdaki vakalarını 2016’da takip ettikten sonra, enfeksiyonlarda ve uzun süreli salgınlarda çarpıcı bir artış görüyoruz” diyor. “Tüm ülkelerin, bu hastalığın daha fazla yayılmasını önlemek için geniş, bağlam-uygun önlemleri hemen uygulamaya çağırıyoruz. Her şey için iyi sağlık bağışıklama ile başlar ve bu hastalık ortadan kaldırılmadığı sürece Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi taahhütlerimizi yerine getiremiyoruz. ”

Bölgedeki yedi ülke bu yıl çocuk ve yetişkinlerde 1000’den fazla enfeksiyon görmüştür (Fransa, Gürcistan, Yunanistan, İtalya, Rusya Federasyonu, Sırbistan ve Ukrayna). Ukrayna en çok etkilenen 23 000’den fazla insanı etkiledi; Bu, bölgesel toplamın yarısından fazlasını oluşturur. Bu ülkelerin hepsinde kızamıkla ilgili ölümler bildirildi ve Sırbistan en fazla 14’ü bildirdi.

Kızamık ve kızamıkçık eliminasyonunda düzensiz ilerleme

Bugün yayımlanan Kızamık ve Kızamıkçık Giderme Projesi’nin (RVC) Avrupa Bölgesel Doğrulama Komisyonu tarafından yapılan en son değerlendirmeye göre, Bölgedeki 53 Üye Devletin 43’ü kızamıkların endemik yayılımını kesintiye uğratmış ve 42’si kızamıkçık kesmiştir (2017 raporlarına dayanarak).

Aynı zamanda, RVC, bazı ülkelerde yetersiz hastalık sürveyansı ve düşük bağışıklama kapsamı konusundaki endişelerini dile getirdi. Ayrıca, bazı ülkelerde endemik yayılımı kesintiye uğramış ve statülerini endemiğe geri döndüren bazı ülkelerde kızamık zincirlerinin 12 aydan fazla sürdüğü sonucuna varılmıştır.

“Bu kısmi gerileme, nerede yaşadıklarından bağımsız olarak bağışık olmayan her insanın savunmasız kaldığını ve her ülkenin kesintiye uğramış veya elenmediği durumdan sonra bile kapsama alanını genişletmek ve bağışıklık boşluklarını kapatmak için bastırmaya devam etmesi gerektiğini gösteriyor” diyor Dr. Nedret Emiroğlu DSÖ Avrupa Bölge Ofisi’nde Sağlık Acil Durumları ve Bulaşıcı Hastalıklar Anabilim Dalı.

Kızamık durdu

Kızamık virüsü son derece bulaşıcıdır ve duyarlı bireyler arasında kolayca yayılır. Salgınları önlemek için, her toplumda her yıl 2 doz kızamık aşısı ile en az% 95 aşılama kapsamının yanı sıra geçmişte rutin aşılamayı kaçıran çocuklara, ergenlere ve yetişkinlere ulaşma çabalarına ihtiyaç vardır.

2 dozluk kızamık aşısı ile aşılama kapsamı 2016’da Bölge’deki uygun çocukların% 88’inden 2017’de% 90’a yükselirken, yerel düzeydeki büyük farklılıklar devam etmektedir: bazı topluluklar% 95’in üzerinde ve diğerlerinin% 70’inin altında rapor vermektedir. .

DSÖ, halihazırda vakaları hızlı bir şekilde tespit etmek için güçlendirilmiş rutin ve tamamlayıcı bağışıklamanın yanı sıra artırılmış gözetim dahil olmak üzere müdahale tedbirlerini uygulamak için salgınlarla karşı karşıya olan Üye Devletler ile yakın bir şekilde çalışmaktadır. DSÖ, diğer ülkelerle de% 95 eşiğini elde etmek için çalışmaktadır.

Jakab, “Avrupa Aşı Eylem Planı için yapılan ara sınavda, hala savunmasız olan ve korunmasının acil ve devam eden dikkatimizi gerektirenleri gözden kaçırmamakla birlikte başarılarımızı kutlamalıyız” diye ekliyor. “Bu ölümcül hastalığı durdurabiliriz. Fakat herkes kendi rolünü oynamadıkça başaramayacağız: çocuklarını, kendilerini, hastalarını, nüfuslarını aşılamak ve başkalarına aşılamanın hayat kurtardığını hatırlatmak. ”

Bölgedeki tüm 53 ülke, 17–20 Eylül 2018 tarihinde İtalya’nın Roma kentinde gerçekleşen DSÖ Avrupa Bölge Komitesi’nin 68’inci oturumunda Avrupa Aşı Eylem Planı’nın hedeflerine yönelik vize ilerlemesini gözden geçirecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?