" /> KOSGEB, Akıllı Seracılığı Destekleyecek – MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
KOSGEB, Akıllı Seracılığı Destekleyecek

KOSGEB, Akıllı Seracılığı Destekleyecek

Eskişehir (CUHA) – Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KOSGEB’in yayınladığı KOBİ Gelişim Destek Programı’nın son çağrısından seracılığın da yararlanacağını açıkladı.

Eskişehir’de Serakent açılışında konuşan Bakan Varank, KOSGEB’in “İmalat Sanayinde Dijitalleşme” temalı çağrısı ile akıllı dijital teknolojileri geliştiren KOBİ’lere destek vereceğini ifade ederek, “Bu çağrımız kapsamında, akıllı seracılık sistemleri ve yazılımlarını geliştiren şirketleri de, bunları kullanacak firmaları da destekliyoruz. Böylece akıllı dijital teknolojilerin, seracılıkta da uygulanmasını ve yaygınlaşmasını arzuluyoruz. Çünkü sera üretiminde teknolojiyi daha etkin kullanarak, verimi ve kaliteyi artırmak mümkün” dedi.

YHT İLE ESKİŞEHİR’E GİTTİ

Bakan Varank, yerel seçimler öncesinde başlattığı il ziyaretleri kapsamında Diyarbakır, Çanakkale, Adana, Kahramanmaraş, Kocaeli, Bolu, Elazığ, Kars ve Aydın’ın ardından Eskişehir’de temaslarda bulundu. Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile Ankara Eryaman’dan Eskişehir’e giden Varank’ı, Eskişehir Yüksek Hızlı Tren İstasyonu’nda Vali Özdemir Çakacak, AK Parti Eskişehir milletvekilleri Nabi Avcı, Emine Nur Günay, Harun Karacan, Cumhur İttifakı’nın AK Partili Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Burhan Sakallı ile diğer protokol üyeleri karşıladı. Varank, daha sonra Mahmudiye ilçesine geçerek, Miracle Serakent’in açılışını yaptı. Varank, şunları söyledi:

“Özel sektör marifetiyle kurulacak ülkemizin, hatta dünyanın en büyük Serakent projesinin tanıtımı vesilesiyle Eskişehir’de bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyuyor, sizleri saygıyla selamlıyorum. Tarımsal verimliliği artırma, gıda arz güvenliğini sağlama ve ihracat potansiyelimizi yukarılara taşıma adına oldukça önemli bir projeden bahsediyoruz. Yatırım sürecinin tüm aşamaları tamamlandığında milyar dolarlarla ifade edeceğimiz bir üretim tesisini şehrimize kazandırmış olacağız. Böylece 10 bin dekarlık alanda, 10 binin üzerinde vatandaşımıza istihdam sağlanması mümkün olacak. Anlayacağınız bu iş bir memleket meselesi.Üretimin her alanında tam bağımsızlık hedefiyle yola çıktık. Savunma sanayinde nereden nereye geldiğimiz ortada. Ancak, biz bununla yetinmiyoruz. Gerek sanayinin alt sektörlerinde, gerekse tarım gibi hayati alanlarda atılacak adımlar var. Yerli ve milli üretim öncülüğünde; yapısal temellerimizi daha da güçlendireceğiz. Seracılık yatırımlarını desteklemek için bakanlığımız geçtiğimiz hafta önemli bir adım attı. Bundan böyle 25 dekarlık modern seracılık yatırımları da öncelikli yatırım teşviğimizin cazip imkânlarından faydalanabilecek.”

AKILLI SERACILIK SİSTEMLERİ

Eskişehir’in de dâhil olduğu, gelişmiş bölgelerde sera yatırımı yapmak isteyenler için asgari arazi kapasitesini 40 dekardan 20 dekara indirdiklerini söyleyen Varank, şöyle devam etti:

“Hem yerli, hem de yabancı yatırımcıların bu fırsatlardan en iyi şekilde yararlanmasını istiyoruz. Tam da bu noktada Serakent büyük bir potansiyel sunuyor. Sanayisiyle parlayan Eskişehir’i, tarımda da ülkemizin marka şehirlerinden biri yapmak istiyoruz. Seracılığa sunduğumuz imkanlar, sadece yatırım teşvikleriyle sınırlı değil. KOSGEB yeni bir çağrıya çıktı. Akıllı dijital teknolojileri desteklemeye başladık. Bu teknolojileri geliştiren KOBİ’lere, uygulama ve ticarileşme desteği vereceğiz. Ayrıca, üretim sürecini dijitalleştirmek isteyenleri de teşvik edeceğiz. Bu çağrımız kapsamında, akıllı seracılık sistemleri ve yazılımlarını geliştiren şirketleri de, bunları kullanacak firmaları da destekliyoruz. Böylece akıllı dijital teknolojilerin, seracılıkta da uygulanmasını ve yaygınlaşmasını arzuluyoruz. Çünkü sera üretiminde teknolojiyi daha etkin kullanarak, verimi ve kaliteyi artırmak mümkün. Üretimin Ar-Ge’sinden tutun da, ticarileşmesine kadar olan her aşamasını destekliyoruz. Fikir geliştirenin ve üretenin her zaman yanındayız. Serakent projesi gibi projeler attığımız adımların ne kadar isabetli olduğunu gösteriyor. Hedefimiz Ar-Ge konusunda reel sektörün farkındalığını yukarılara çekerek, Ar-Ge firmalarımızın sayısını artırmak. Şurasını kesin olarak biliyoruz ki; Ar-Ge öncülüğündeki üretim, katma değer ve rekabet artışı olarak ekonomiye geri dönüyor. Bu da güçlü büyümeyi ve istihdamı beraberinde getiriyor.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?