• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kurum: “Hedefimiz, 20 Yılda 6,7 Milyon Konutun Dönüşümünü Sağlamak”

Kurum: “Hedefimiz, 20 Yılda 6,7 Milyon Konutun Dönüşümünü Sağlamak”

Gaziantep (CUHA) – Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Hedefimiz, önümüzdeki 20 yıl içerisinde Türkiye’deki 6,7 milyon konutun dönüşümünü sağlamak. Bu noktada bakanlık olarak her türlü fedakarlığa hazırız” dedi.

Bir dizi inceleme, ziyaret ve açılışlara katılmak üzere Gaziantep’e gelen Kurum, “Nohut Tohumu ve Bez Torba Dağıtım Programı’na katıldı. Kurum burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin tarım ülkesi olduğunu söyledi. Bu yüzden çiftçilerin sürekli desteklenmesi gerektiğini belirten Kurum, Gaziantep’te de örnek bir çalışmanın hayata geçirildiğini, 2014 yılından bu yana da 1 milyon liradan fazla harcanarak çiftçilere tohum dağıtıldığını bildirdi.

Kentteki çalışmaların tüm Türkiye’deki belediyelere örnek olmasını dileyen Kurum, “Çiftçimizin harmanında ne varsa bizim torbamızda o var. Şimdi bakıyorsunuz halde 2 liraya satılan ürünler, markette 10 liraya satılmak isteniyor. Tanzim satış noktasında da hem çiftçinin hem de vatandaşın mağdur olmaması için çalışmalar yürütülüyor” ifadesini kullandı.

81 İLE GÖNDERİLEN GENELGE

Riskli binaların yıkılmasının ardından TOKİ ve İller Bankası eliyle, birçok yerde yapıldığı gibi, vatandaşı mağdur etmeden kentsel dönüşüm sürecini yürüteceklerini anlatan Kurum, şu değerlendirmede bulundu:

“Manifesto çerçevesinde tüm bakanlıklarımız kentsel dönüşümle ilgili her noktada çalışıyor. Dün 81 ile genelge yayınladık. Bu çerçevede riskli bina varsa, vatandaşın malını, canını riske atan bina varsa belediye başkanlarımız bunu tespit edecek, öncelik sırasına göre de kentsel dönüşüm strateji planı geliştirilecek. Strateji planı çerçevesinde de şehirlerimizde kentsel dönüşümü Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ruhuna uygun ve vatandaşımızı mağdur etmeyecek şekilde gerçekleştirmiş alacağız. Hedefimiz, önümüzdeki 20 yıl içerisinde Türkiye’deki 6,7 milyon konutun dönüşümünü sağlamak. Bu noktada bakanlık olarak her türlü fedakarlığa hazırız. Önümüzdeki 20 yıllık süreçte artık Türkiye’de riskli bina, deprem korkusu yaşayan vatandaşımız kalsın istemiyoruz. Biz istiyoruz ki bir daha analar ağlamasın, başka ocaklara ateş düşmesin. Buna ilişkin kararlıyız. 81 ilimizde de bu çalışmayı kararlı şekilde yürüteceğiz.”

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?