• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Mahkeme, Mavi Akımın işletmecisi Gazprom’un Hisselerine El Koydu

Mahkeme, Mavi Akımın işletmecisi Gazprom’un Hisselerine El Koydu

(CUHA)- Amsterdam’daki mahkeme, Gazprom’a ait olan Mavi Akım Boru Hattı Şirketi’nin açık deniz kesiminin operatörünün hisselerini ele geçirdi.

Buna ek olarak, şirketin Gazprom’a olan borcu, Stockholm tahkiminde Naftogaz ile 2.56 milyar dolarlık anlaşmazlıkların bir parçası olarak tutuklandı. Bu, 2018’in ilk yarısında IFRS için Rus gaz şirketinin raporunda belirtilmiştir.

Böyle bir karar 30 Mayıs’ta yapıldı. Rapordaki diğer varlıkların tutuklanması bildirilmemiştir.

Blue Stream Boru Hattı Company BV, Rusya’dan Türkiye’ye Mavi Akım gazı boru hattı projesinin uygulanması için eşit bir zemin üzerinde oluşturulan Gazprom ve İtalyan Eni arasında bir ortak girişim. Blue Stream Boru Hattı Şirketi, gaz boru hattının ve Beregovaya kompresör istasyonunun açık deniz bölümüne sahiptir. Boru hattının iç kesiminin sahibi ve işletmecisi Gazprom’dur.

Hollanda’da, aynı zamanda beş projeyi “Türk Akım” uyguluyor Güney Akım Transport BV, bir yan kuruluşu ve “Gazprom” Gazprom Finans BV şirketlerin sahibi geçtiği şirketi Gazprom Holding COÖPERATIE UA, Gazprom EP Uluslararası dahil “Gazprom” işletmeler tarafından kontrol BV, Gazprom Sakhalin Holdings BV ve Gazprom Gerosgaz Holdings BV.

Mart ayı başlarında Stockholm Tahkim Mahkemesi, Naftogaz’ın Gazprom’a verdiği 4,673 milyar dolarlık bir toplu taşıma talebi ile ilgili iddialarını memnuniyetle karşıladı.

Tedarik sözleşmesi için daha önce Gazprom lehine verilen tutarlar dikkate alınarak hakemler karşı iddiaları dengelemektedir. Sonuç olarak, Rus şirketi 2.56 milyar Ukraynalı ödemek zorundadır. Naftogaz toplamda Gazprom’dan toplam 17 milyar dolar talep etti.

MOSKOVA KARARA İTİRAZ ETTİ VE AYRICA KİEV İLE SÖZLEŞMELERİN TASFİYESİNİ AÇIKLADI

Ukrayna 30 Mayıs icra memurlarının başladığını duyurdu ve mahkemeye hisseleri Kuzey Akım ve Kuzey Akım 2’nin İsviçre’de tutuklanması yönündeki talebini desteklemek AG, 5 Haziran – Hollanda’da “Gazprom”, varlıklarının ve Haziran 19 mahkeme benzer bir karar – İngiltere’de.

Gazprom, 14 Haziran’da, temyiz mahkemesinde “transit” kararının infazını askıya aldığını söyledi.

28 Haziran’da bir Rus şirketine göre, İsveç’teki Temyiz Mahkemesi askıya alma işlemini durdurdu. Gazprom, bu durumun Naftogaz’ın başta Hollanda olmak üzere çeşitli ülkelerde tahkim kararını uygulamaya koyma girişimlerine başvurarak konumunu güçlendirdiğini söyledi.

“Naftogaz” kararın İsveç’teki sadece varlıklarla ilgili olduğu konusunda ısrar ediyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?