" /> ‘Monoray Sistemle’ 4 Dakikada Kurban Kesimi – MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
‘Monoray Sistemle’ 4 Dakikada Kurban Kesimi

‘Monoray Sistemle’ 4 Dakikada Kurban Kesimi

İstanbul (CUHA)-Bayrampaşa Belediyesi, 4 dakika gibi kısa bir sürede kurban kesme imkânı sağlayan ‘monoray’ sistemi bayrama bir gün kala 10 büyükbaş hayvanı keserek test etti.

Bayrampaşa’da kurbanlıklar bu yıl da monoray sistemiyle İslami kurallara uygun olarak kesilecek, kısa sürede paketlenerek sahiplerine teslim edilecek.

İstanbul Bayrampaşa Belediye Başkanlığı, Mega Center’daki kurban satış ve kesim merkezine kurduğu monoray sistemle kurbanlıkların 4 dakika gibi kısa bir sürede kesilmesini sağlıyor. Kesim tatbikatında ekipler, 10 büyükbaş hayvanı el değmeden monoray sistemle 40 dakikada kesip parçalara ayırdı.

Monoray Sistem Nasıl Çalışıyor?Sistemde önce hayvan bir hücreye alınıyor, İslami kurallara uygun olarak kesiliyor, el değmeden derisi yüzülüyor ve parçalara ayrılarak kurban sahibine teslim ediliyor. Bütün bu işlemler 4 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanıyor.

Yine Türkiye’ye Örnek Oluyoruz

Aynı anda satışın ve kesimin yapıldığı modern tesiste konuşan Bayrampaşa Belediye Başkan Yardımcısı Yalçın Sırakaya, “Burada kurbanlıklara eziyet etmeden modern bir şekilde hayvanların nasıl kesildiğini birlikte görüyoruz. Hayvanlar önce hücreye alınıyor. Sistem sayesinde tek ayağından havaya kaldırılıyor ve kesimi sağlanıyor. Daha sonra derisi yüzülüyor ve 4 parçaya ayrılıyor. Ancak vatandaş isterse, ekipler bunu 7 parçaya da ayırabiliyor. Kurban satış merkezimizle, kurban kesme sistemimizle ve kurban satıcılarının barınması için tahsis ettiğimiz alanımızla Türkiye’deki diğer belediyelere örnek olmaktan ve vatandaşımıza kaliteli hizmet sunmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
istanbul haber

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?