• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Omega 3 hem anneyi hem bebeği koruyor!

Omega 3 hem anneyi hem bebeği koruyor!

Adana (CUHA) – Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Hatay Şubesi tarafından 26 Eylül Çarşamba günü Hatay’da düzenlenen “Anneler Yaşasın, Yaşasın Anneler” etkinliğinde Acıbadem Adana Hastanesi Perinatoloji ve Yüksek Riskli Gebelikler Merkezi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Cansun Demir, gebelikte Omega 3 kullanımı ilişkin bilgilerini aktardı.
Tüm uluslararası kılavuzlarda ve Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği’nin yayınladığı“Gebelikte Beslenme Kılavuzu”nda da önerilen Omega 3 kullanımının önemine dikkat çeken Prof. Dr. Demir, Omega 3’ün hem anne hem de bebek için sağladığı faydaları anlattı.

Kalp Hastalıklarını en aza indirir

Omega3 alaraktrigliserit ve kolesterolün düştüğünü belirten Prof. Dr. Demir, bu sayede ateroskleroz ve buna bağlı kalp hastalıkları ve inme riskinin azaldığını dile getirdi.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kalp dostu olan Omega 3, bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden kansere karşı savunma mekanizmalarını da destekliyor. Kalbin yanı sıra beyin, retina, sperm,cilt hücrelerini de kuvvetlendiriyor.
Kan şekerini düzenler
Gebelikte şeker bazı anne adaylarının korkulu rüyası olabiliyor. Bu noktada Omega 3 yeniden devreye giriyor. Düzenli ve doktor kontrolünde Omega 3 tüketiminin kan şekerinin düzenlenmesinde,insülin hassasiyetinin artırılmasında fayda sağlıyor.Omega 3 ayrıca kanın akışkanlığını arttırarak, pıhtılaşma patolojilerini en aza indiriyor.

Romatizmaya iyi geliyor

Sonbahar mevsimin gelmesiyle romatizma rahatsızlığı olan anne adayları için Omega 3, yine rahatlatıcı bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Omega 3’ün içerisinde bulunan antienflamatuvarın olumlu etkileri sayesinderomatizmal hastalıkların sebep olduğu ağrılar artık rahatsızlık olmaktan çıkıyor.

Lohusalık depresyonuna karşı Omega 3

Gebeliğin ilk aylarında bebeğin göz ve beyin gelişmesi açısından büyük önem taşıyan DHA ve EPA, doğum sonu gelişecek olan astım ve allerjik patolojilerden koruyucu olma özelliği taşıyor. Gebelik sırasında Omega 3 tüketiminin yani uzun zincirli yağ asidi alımının prematüre ve düşükdoğumağırlıklı bebeklerin oranlarını azalttığı, hamilelik süresince yüksek miktarda Omega-3 alımının fetal kilo alımı ve gebelik süresini olumlu etkilediği yine araştırma sonuçları arasındadır.
Gebelik sırasında tüketilen Omega 3’ün anne karnında olan bebeğin beyin ve sonraki nörolojikgelişiminiolumlu etkilediğineilişkin pek çok veri bulunuyor.Yapılan araştırmalar ayrıcaOmega 3 kullanımının lohusalık döneminde oluşan postpartumyani doğum sonrası sıklıkla görülebilen depresyon riskini azaltıcı etkisi olduğunu gösteriyor.

Meme kanserine karşı Omega 3

Ekim ayının Meme Kanseri Farkındalık ayı olduğunu belirten Prof. Dr. Demir, Omega 3’ün adet dönemini sancılı ve ağır geçiren kadınlar için etkili olabileceğini, meme kanserini koruyucu ve bunama üzerinde önleyici etkisi olduğunu da ayrıca iletti.
Omega 3 Takviyesi için Balık Yağı
Pek az besinde DHA ve EPA yağ asitleri bulunduğundan, gebelik ve emzirme döneminin yapı taşı olan bu yağ asitlerini anne adayları balık yağı haplarından alabilir. Ancak takviye niteliğinde olsa bile mutlak doktor kontrolünde kullanılması gerekiyor.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Adana Haber

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?