• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ömer Çelik Tarih Vererek Açıkladı: Manifesto 31 Ocak’ta Yapılacak

Ömer Çelik Tarih Vererek Açıkladı: Manifesto 31 Ocak’ta Yapılacak

Ankara (CUHA) – AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısı devam ederken Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin soruları yanıtladı, değerlendirmelerde bulundu.

Çelik, “Manifestoyu açıklayacağımız geniş katılımlı tanıtım toplantısını 31 Ocak Perşembe günü Ankara’da yapacağız.” bilgisini paylaştı.

Çelik, yerel seçimlerde Cumhur İttifakı’nın başarılı olması için teşkilatlarının 81 ilde faaliyetlerini güçlü bir şekilde yürüttüklerini vurgulayarak, “Yakın zamanda da çeşitli illerde Genel Başkan Yardımcılarımız, MKYK üyelerimiz o illere giderek, adayları açıklayacaklar. Böylece her ilde adayların açıklanmasıyla ilgili kapsamlı bir faaliyet gerçekleştirmiş olacağız.” diye konuştu.

“AK Parti ile MHP’nin ortak miting yapıp yapmayacağı ve ilçe belediye başkan adaylarının açıklanacağı tarihin” sorulması üzerine Ömer Çelik, şunları kaydetti:

“Bu hafta sonu pek çok Genel Başkan Yardımcısı ve MKYK üyesi arkadaşımız farklı farklı illere giderek, bazısı bir ile bazısı iki ile giderek, o ilde adayları açıklayacaklar. Kapsamlı bir şekilde o ilde bunun bir gündem olmasını istiyoruz hem adaylarımızı açıklıyoruz.”

AK Parti ile MHP’nin ortak miting yapmasının söz konusu olup olmadığının sorulması üzerine Çelik, “Ortak miting konusuna olumlu bakıyoruz tabi bu Genel Başkanların takdirindedir, Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Genel Başkanımız ile Sayın Bahçeli’nin uygun görmeleri halinde bu gerçekleşecektir. Bunun Cumhur İttifakı mesajlarının daha güçlü bir şekilde mitinglerde verebilmesi açısından son derece pozitif bir etki yaratacağını düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

Çelik, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun partisinin TBMM grup toplantısındaki “Ziraat Bankasının futbol klüplerine yönelik yapılandırma kararına yönelik kararı” hakkındaki konuşmaların sorulması üzerine, şu değerlendirmede bulundu:

“Siyaset alanında CHP’nin kavga edeceği alanlar tükenmişti yine ne bulacaklar diyordum en son futbolu buldular. Bu bakımdan kendilerine ait bir rekordur. Futbol ile kavga eden bir siyasi parti olarak tarihe geçecekler. Halbuki futbol ile kavga etmek hayatla kavga etmektir. Bu yapılan düzenleme esasında şöyle bir argüman getiriyorlar diyorlar ki ‘Ziraat Bankası çiftçi için kurulmuş bir banka, bunun bir yapılandırma içerisine gitmesi çiftçiye verilecekler konusunda eksiklik yaratır.’

Ziraat Bankası, sadece çiftçiye hizmet veren bir banka olma özelliğini her zaman aşmıştır, çok büyük bir banka haline gelmiştir, küresel bir oyuncu haline gelmiştir. Tabii ki o bankanın genetiğinde çalışanlarının önceliğinde her zaman için çiftçi vardır ama çok daha büyük bir şekilde, yani sanayiciye diğer bankacılık alanlarına ilgi gösteren bu konuda iddialı olan bir bankadır. Çiftçimize verilecekler konusunda, çiftçiye dönük olarak yapılacaklar konusunda bu bahsettiğimiz konular CHP’lilerin iddia ettiği gibi herhangi bir eksiklik ya da olumsuzluk oluşturmayacaktır. Ziraat Bankası futbol kulüplerinin borçlarını silmiyor, yeniden yapılandırıyor. Bu da tabii ki bir takım gelirlere otomatik olarak el koyma suretiyle oluyor. Bu alanda uzun zamandır bir reform beklentisi vardı.”

Hem CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun hem de Parti Sözcüsü Faik Öztrak’ın, hükümetin enflasyon rakamlarıyla oynadığı ve bunun da “dar gelirlilerden çalmak” anlamına geldiği yönünde iddialarda bulunduğunu anımsatan Çelik, şunları kaydetti:

“Şunun bilinmesini isteriz ki en hassas olduğumuz hususların başında istatistik kurumumuzun bağımsızlığı ve uluslararası standartlarda iş yapması vardır. TÜİK temel çalışma ilkeleri bakımından Eurostat başta olmak üzere uluslararası kuruşlara akredite bir kuruluştur. Hepsinin güvenini kazanmıştır. Bu uluslararası kuruşlar tarafından da saygın bir kuruluş olarak kabul edilir. Dolayısıyla TÜİK’in yaptığı işlemlerde, kullandığı metotlarda uluslararası standartlarda bir sapma ya da bir gerileme yoktur, tam tersine yüksek standartla iş yapmaktadır. Yine bilindiği gibi TÜFE sepetinde yer alan tüm madde ve fiyatların sepetteki ağırlıkları şeffaf bir şekilde paylaşılmaktadır. Gizlenen, saklanan, kapı arkasında yapılan bir hesap yok.

Böylece enflasyonla ilgili verilerin doğruluğu kamuoyunun gözü önünde gerçekleşmektedir. Sepet yapısı gereği gelir farklılıklarını içermez ama dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de ülkemiz gelirini yansıtan bir karaktere sahip. ‘Bu rakamlarla oynanıyor’ da demiyorlar zaten, ‘oynanıyormuş’ diyorlar. Üçüncü kişi dilinden konuşuyor. Bir siyasi partiye yakışıyor mu bu? Varsa bir iddianız ortaya koyacaksınız, onu ispatlayacaksınız. Öyle bir şey de yok.”

CHP’nin iddiaları

CHP’lilerin büyümenin olmadığı ve milli gelir revizyonlarıyla sağlandığı iddialarının da söz konusu olduğunu hatırlatan Çelik, “Milli gelir revizyonları gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin tamamında belli periyotlar halinde yapılıyor ve ekonomik yapı ile işleyiş sürekli olarak güncelleniyor. Yani buradaki ekonomik yapı ve işleyişin güncellenmesiyle periyotların belirlenmesinde de Türkiye uluslararası standartlara uymaktadır. Kendi kendine yaptığı bir iş yoktur. Bu revizyonlar kesinlikle ülkelerin kendi yöntemiyle yapılmıyor, Türkiye de bunu kendi yöntemiyle yapmıyor. Ulusal Hesaplar Sistemi ve Avrupa Hesaplar Sistemi’ne  göre yapılıyor bütün bu hesaplamalar. Türkiye’nin bu hesapları doğru yaptığı net bir şekilde bilinmektedir.” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?