• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ordu’daki sel felaketinin ön hasar tespit çalışmaları tamamlandı

Ordu’daki sel felaketinin ön hasar tespit çalışmaları tamamlandı

(CUHA) – Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Ordu’da yaşanan sel felaketi sonrasında ön hasar tespit çalışmaları tamamlandı.

Ordu ili ve ilçelerinde son 30 yılın en büyük yağışları sonucunda il genelinde ciddi hasara yol açan meydana gelen sel felaketinin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un talimatları ile hasar tespit çalışmaları başlatıldı.
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ilgili kurumlarla iletişime geçerek, Bakanlığın ana çözüm ortağı olduğu Hasar Tespit, Enkaz Kaldırma ve Altyapı Hizmet Gruplarına ait çalışmalar gerçekleştirdi.
Yapı İşleri Genel Müdürlüğü tarafından sahadaki faaliyetlerin sürdürüleceği çalışmalar kapsamında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün Trabzon, Samsun, Tokat illerinden gelen personellerden oluşturulan 40 kişilik teknik ekip, Ordu’nun Perşembe, Fatsa, Ünye, Çaybaşı ve İkizce ilçelerinde vakit kaybetmeden sahaya indi.
“Genel Hayata Etkililik Olurunun” alınabilmesi amacıyla Ön Hasar Tespit çalışmaları başlatan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Ön Hasar Tespit çalışmalarını 11 Ağustos’ta sel felaketine uğrayan tüm alanlarda tamamladı.
Buna göre, Perşembe, Fatsa, Ünye, Çaybaşı, İkizce İlçe ve köylerinde toplam 175 yapı da hasara rastlanmazken, 69  yapının az hasarlı, 13 yapının ise ağır hasarlı olduğu tespit edildi.
Ayrıca, 72 adet binada ise ön hasar tespit incelemeleri yapılarak, söz konusu binalarda heyelan riski olup olmadığına ilişkin İl AFAD Müdürlüğünce tespitini müteakip hasar dereceleri verilecek.
Bakanlık, İl AFAD Müdürlüğü ile yapılan görüşmeler doğrultusunda heyelan riski bulunmayan bölgelerde “Kesin Hasar Tespit” çalışmalarını da pazartesi günü başlattı. Bu çalışmaların da hafta sonuna kadar bitirilmesi hedefleniyor.
Heyelan riski görülen bölgelerdeki binaların kesin hasar tespitleri ise AFAD’ın bu bölgelerdeki yapacağı jeolojik etüdleri tamamlamasını müteakip gerçekleştirilecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?