" /> Organ bağışlayın hayat kurtarın – MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Organ bağışlayın hayat kurtarın

Organ bağışlayın hayat kurtarın

ADANA (CUHA) – Kök hücre ve organ bağışı konusunda farkındalık yaratmak ve toplumsal bilinci artırmak amacıyla Çukurova Devlet Hastanesi Başhekimliği öncülüğünde, Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği ile birlikte kök hücre ve organ bağışı programı düzenlendi.

Çukurova Devlet Hastanesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen konferans da, organ bağışı ve kök hücre bağışı konuları hakkında detaylı bilgiler verildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan konferansın açılış konuşmasını Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Huriye Sevim Akbıyık yaptı. Organ bağışı yapan kişilerin ailelerinin de izin vermesi durumunda, organ naklinin gerçekleşebileceğini anlatan Akbıyık, organ nakli yapan kişilerin mutlaka bunu yakınlarına söylemeleri gerektiğinin altını çizdi.

TEK UMUTLARI YETERLİ SAYIDA ORGAN BAĞIŞI

Akbıyık, konferansta hem organ-doku naklini, hem de kök hücre bağışı konularının anlatılacağını söyledi. Her iki konunun da önemine vurgu yapan Akbıyık, “Biz sağlıkçılar ölümün değil yaşamın kutsandığı bir dünyaya inanıyoruz. Bulunduğumuz yüzyıldaki teknolojik gelişmelerle artık ölümlerden de bir başka hasta  için  yaşam umudu çıkarabiliyoruz. Organ yetmezliği tanısı alıp, nakil için bekleyen hastaların acı dolu son anlarına tanıklık etmemiz bizi bağış konusunda daha çok çalışmaya teşvik etmektedir. Çünkü bu hastalarımızın bir an önce sağlıklarına kavuşabilmesi için, tek umutları yeterli sayıda organ bağışıdır.” dedi.

KÜÇÜKCAN: FARKINDALIK YARATILMALI

Çukurova Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Doktor Akif Küçükcan ise, organ ve kök hücre bağışı konusunda görüşlerini aktardı. Bu konular üzerinde farkındalık yaratılması gerektiğine dikkat çeken Küçükcan, davetlerine icabet eden tüm katılımcılara teşekkürlerini sundu.

BİNGÖL: ÇOK SAYIDA ORGAN NAKLİ BEKLEYEN HASTAMIZ VAR

Adana Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Sorumlusu  Dr. Nezahat Bingöl, bu duyarlılığı gösteren Çukurova Devlet Hastanesi yönetimine teşekkürlerini sunarak sözlerine başladı. Organ naklinin ülkemizde ve dünyada çok ciddi bir sağlık problemi olduğuna dikkat çeken Bingöl, “Çok sayıda organ nakli bekleyen hastamız var.  Ama maalesef ki yeterli sayıda bağışçımız yok. Öncelikle organ nakli nedir? Görev yapmayacak kadar hasta bir organın, yenisi ve sağlamı ile değiştirilmesi işlemine ‘Organ Nakli’ denir. Ülkemizde çok sayıda böbrek nakli bekleyen hasta var. “şeklinde konuştu.

TÜRKİYE’DE 59 BİN 558 DİYALİZ HASTASI VAR

Türkiye’de 59 Bin 558 diyaliz hastası olduğunu ifade eden Bingöl, “Ülkemizde 59 Bin 558 diyaliz hastası var. Ne yazık ki çoğu 20 – 40 yaş arası genç hastalar. Yaşamlarını haftada 3-4 gün makineye bağlanarak sürdürebilmektedirler. Bu kişinin yaşam kalitesini düşürmekte, kişiyi hayattan kopartmaktadır. Ayrıca en iyi diyaliz koşullarında bile ortalama yaşam süreleri 15 yıldır. Başarılı bir böbrek nakli ile makinaya bağımlılık sona ermekte ve yaşam süreleri uzamaktadır.” ifadelerini kullandı.

ER: KÖK HÜCRE 55 YAŞINA KADAR SAKLANABİLİNİYOR

Türk Kızılay’ı Gönüllü Kök Hücre Bağışçısı Yetkilisi Uzman Biyolog Özge Er, kök hücre bağışının önemine değindi. Uygun bir bağışçı bulunabilmesi için en az yüzbinler hatta milyonlarca donörün taranması gerektiğini anlatan Özge Er, bağış yapmak isteyenlerin 18-50 yaş aralığındaki sağlıklı bireyler olmalarının yeterli olduğunu dile getirdi. 49 yaşında verilen kök hücrelerin 55 yaşına gelinceye kadar saklanabildiğini işaret eden Özge Er, kök hücre hakkında şu bilgileri verdi; “İşlevsel olarak farklılaşmamış, kendini yenileyebilen, çoğalabilen, yamalanma yapabilen, farklı hücrelere farklılaşma yetkinliğine sahip özel hücrelerdir. Kök hücrelerin içinde en çok bilineni ve tedavide en sık kullanılanı, kan yapımından sorumlu (hematopoetik) kök hücrelerdir.  Hematopoetik kök hücreler, temel olarak kemik iliğinde yerleşik olan kök hücrelerdir. Tüm kan hücrelerine farklılaşabilirler. Peki nerelerden elde edilirler. Kemik iliği, kan ve göbek kordonundan elde edilirler. Ülkemizde göbek kordonundan malesef kök hücreler şimdilik elde edilememektedir.” Kök hücre bağışının önemine vurgu yapan Er, herkesi kök hücre bağışçısı olmaya davet etti.

HAYATINI LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR ADADI

Yakalandığı beyin tümörü hastalığı sebebiyle henüz 6 yaşında gözlerini yaşama kapayan Utku Yücel’in babası Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği Başkanı Gazeteci – Kemal Yücel ise, organ nakli ve kök hücre konusunda herkesi duyarlı olmaya davet etti. İnsanların yapacakları organ bağışı ve kök hücre bağışı ile insanlara yaşam umudu olacaklarının altını çizen Yücel,  kendi evladının organlarının 4 çocuğa hayat verdiğini belirti. Kendini hasta çocukların sağlıklarına kavuşmalarına adayan Kemal Yücel, lösemili çocuklarla ilgili yaşadığı duygu dolu anları anlattı.

YÜCEL: TOPLUMSAL BİLİNÇ ARTMALI

Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği Başkanı Kemal Yücel, kök hücre ve organ bağışı konusunda toplumsal bilincin artması amacı ile bir çok şehir de toplantılar düzenlediklerini hatırlatarak; kök hücre ve organ nakli nakli bekleyen binlerce insanın hayatını kurtarmanın en önemli yolunun kök hücre ve organ bağışı olduğunu söyledi.

Yücel, kök hücre ve organ bağışı konferansın da yaptığı konuşmada; “Bir insanın başka bir insanın hayatını kurtarabilme şansı bile vicdanı olarak bireylere karşılıksız bir görev yüklediği bilinen bir gerçektir. Ülkemizde organ ve kök hücre bağışı oldukça etkili bir şekilde dikkat çekmektedir. Aynı şekilde hiçbir zaman vazgeçemeyeceğimiz sağlık olgusu da gerek kamuoyunda gerekse toplumu oluşturan en küçük parçası ailede her zaman gündemde olan bir konudur. Toplumu bilinçlendirmek ve kamuoyunun dikkatini çekmek adına hazırlanmış projeler için en elverişli iklim yaratılabilir. Son yıllarda gerek medya da gerekse devlet kanalıyla yazılı ve görsel materyaller kullanılarak toplumun organ nakli konusunda hafızasını güncellemek için çalışmalar yapılmaktadır. Ancak insanların hangi konuları etkili ve çabuk algıladıkları konusunda bir araştırma yapıldığında tüm bu çalışmaların faydalı ancak kalıcı olmadığı kısaca zihinlerde çok fazla yer almadığı görülmüştür. Her bir bireyin karşılaşabileceği ciddi bir sağlık sorunu olan organ kaybı, toplumun ve sağlıkla ilgili çevrelerin son derece etkili bir şekilde dikkatlerinin çekileceği ve zihinlerde yer edeceği bir proje ile gündemde tutulması ihtiyacı hayatın her evresinde ortaya çıkmıştır.
Organ bağışı konusunda toplumsal bilincin artması için FARKINDALIK çalışmalarının yapılması umudunu kaybedenlere umut olacaktır. organ nakli bekleyen yüz binlerce insanın umudunu yeşertmek adına umut olacağı mesajını topluma vererek, sağlıklarına kavuşmak için nakil sıra ve şanslarını bekleyen diğer umut nöbet indeki hastalara moral kazandırmak ve umudunu kaybeden hastalara umut olmaktır.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Adana Haber

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?