• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Pakdemirli: “Bekleyen Destekleri Önümüzdeki Ay Ödeyeceğiz”

Pakdemirli: “Bekleyen Destekleri Önümüzdeki Ay Ödeyeceğiz”

Kırşehir (CUHA) – Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Olabildiğince tarımsal üretim destekleri artırıyoruz. Buğday, arpa ve gübre desteklerini artırdık. Şu anda ne kadar bekleyen desteğiniz varsa onları da bu ay içinde, en geç önümüzdeki ay içerisinde hızlı bir şekilde ödeyerek bitireceğiz” dedi.

Bakan Pakdemirli, Kırşehir programı kapsamında önce valilik ve belediye ziyaretlerini gerçekleştirdi. Belediye ziyaretinde Kırşehir’de yapılan yatırımlar hakkında bilgi alan Pakdemirli daha sonra Bağbaşı Mezarlığı’ndaki Neşet Ertaş’ın kabrini ziyaret ederek burada dua okudu. Kabir ziyaretinin ardından şehir meydanında vatandaşlarla bir araya gelen Pakdemirli, burada vatandaşlara hitap etti.

Tarım ve orman ile ilgili bakanlıkların birleştirilmesiyle artık toprak ve suyu birlikte yönettiklerini belirten Pakdemirli, Kırşehir’in de sulama göleti ve baraj projelerini tamamlayacaklarını ifade etti.

Tarım sektörünün ekonomik faaliyetlerden ve döviz artışından çok fazla etkilendiğini vurgulayan Pakdemirli, şöyle konuştu:

“Mümkün mertebe, imkânlar el verdiği sürece sizlere yardımcı olmak ve artan girdi maliyetlerinizi azaltmak için elimizden gelen çalışmaları yaptık, yapıyoruz ve yapacağız. Olabildiğince tarımsal üretim desteklerini artırıyoruz. Buğday, arpa ve gübre desteklerini artırdık. Bu destekleri artırarak devam ettireceğiz. Geçen ay 2,3 katrilyon lira destek ödedik. Şu anda ne kadar bekleyen desteğiniz varsa onları da bu ay içinde, en geç önümüzdeki ay içerisinde hızlı bir şekilde ödeyerek bitireceğiz. Kırşehir’de şeker pancarı üretimi artıyor. Şeker pancarı üreticilerimize de en yakın zamanda en iyi fiyatı açıklayacağız. Nişasta bazlı şeker kotalarını yüzde 5’ten yüzde 2,5’e düşürdük. Şeker pancarı üreticilerimiz daha fazla üretebilsinler diye. İnşallah önümüzdeki yıllarda da şeker pancarındaki üretimimizi hep birlikte artırıyor olacağız.”

Gübre ve yem fiyatları konusunda da çalışmalar yaptıklarını anlatan Pakdemirli, “Tarım kredi kooperatiflerimizden rica ettik, onlar da düşürebildikleri kadar düşürdüler. Sektöre de gerekli kontrolleri ve baskıyı yapıyoruz. Çiftçimizin, üreticimizin girdi masrafları yüksek diye” şeklinde konuştu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?