" /> Plan ve Bütçe Komisyonu Toplandı – MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Plan ve Bütçe Komisyonu Toplandı

Plan ve Bütçe Komisyonu Toplandı

Ankara (CUHA) – TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, AK Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç, başkanlığında toplandı.

Toplantıda, Türkiye Kalkınma Bankası Anonim Şirketi Hakkında Kanun Teklifi’nin görüşmelerine başlandı.

Teklif sahibi olarak komisyona bilgi veren AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, teklifle, Türkiye Kalkınma Bankası Anonim Şirketi’nin, Türkiye’nin büyümesinde ve kalkınmasında daha etkin bir paydaş haline gelmesi için yeniden yapılandırılmasını amaçladıklarını belirtti.

Türkiye Kalkınma Bankası’nın kuruluş tarihçesini anlatan Muş, şöyle devam etti:

“Dünya ve özellikle Türkiye, yeni bir ekonomik süreçten geçmektedir. Bu süreci ekonomik anlamda daha sağlıklı bir zemine, daha sürdürülebilir büyüme ve kalkınma zeminine oturtabilmenin gayreti içerisindeyiz. Açıklanan Orta Vadeli Plan ile Yeni Ekonomik Program anlayışı benimsenmiş ve yeni ekonomik modelin uygulanması noktasında güçlü bir irade ortaya konulmuştur. Bu noktada kalkınma programlarının en önemli uygulayıcılarından biri olarak gördüğümüz Türkiye Kalkınma Bankası’nın, geçmiş pratiklerine bakarak kalkınma hedeflerine ulaşmada üzülerek ifade etmem gerekir ki etkin bir yer alamadığını görüyoruz.”

Muş, dünyada yaklaşık 550 adet kalkınma bankası bulunduğunu ve bunların 520’si ulusal düzeyde, geri kalanının ise bölgesel ve küresel düzeyde faaliyet gösterdiğini, Türkiye’de ise toplam 52 bankadan 13’ünün kalkınma ve yatırım bankası olduğunu kaydetti.

Türkiye Kalkınma Bankası’na muadil ulusal kalkınma bankalarına ilişkin dünyadan örnekleri veren Muş, “Yeniden yapılandırma süreci ile yeni dönemlerdeki kalkınma hedefleri doğrultusunda Türkiye Kalkınma Bankasının güçlü potansiyelini hayata geçirme arzusu içerisindeyiz. Türkiye Kalkınma Bankası yeni misyonu ile Orta Vadeli Programlar ve Kalkınma Planları çerçevesinde belirlenen sektörlere yönelik teknik destek ve finansman sağlayan bir yapıya kavuşacaktır.” diye konuştu.

Mehmet Muş, Türkiye Kalkınma Bankası bünyesinde, tüzel kişiliği haiz Türkiye Kalkınma Fonu kurulmasını teklif ettiklerini ve fonun çalışma usul ve esaslarını Türkiye Kalkınma Fonu İç Tüzüğü ile oluşturacaklarını belirterek, teklifle yapılan diğer değişiklikler hakkında bilgi verdi.

Öte yandan, görüşmeler başlamadan söz alan CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, TBMM İçtüzüğü’ne ilişkin değişiklik yapılmadan teklifin gündeme getirilmesini anlayamadıklarını belirterek, “İçtüzük değişikliğinden sonra teklifin gündeme gelmesi uygun olurdu. Acil bir tarafını göremedim.” dedi.

Komisyon Başkanı Bilgiç ise komisyonu ekim ayı içerisinde yoğun bir gündemin beklediğini belirterek, “Türkiye Varlık Fonu’nun denetim raporu komisyonumuza intikal etti. Ekim ayı içerisinde kanun gereği bizim onu komisyonumuzda görüşmemiz gerekiyor. Bir günü ona ayıracağız. En geç ayın 17’sinde bütçe teklifi gelecek.” diye konuştu.

Plan ve Bütçe Komisyonunda Türkiye Kalkınma Bankası Anonim Şirketi Hakkında Kanun Teklifi’nin görüşmeleri devam ediyor.

Teklifin tümü üzerinde söz alan CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, teklifte her şeyin yönetmeliğe ya da mevzuata bırakıldığını belirterek, “Bir banka kurmuyoruz ya da mevcut bankayı aktif hale getirmiyoruz. Hiçbir şeye tabi olmayan yeni bir kurum oluşturuyoruz. Asıl amaç bankayı aktif hale getirmek değil, Türkiye Kalkınma Fonunu kurmaktır.” dedi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan ise bugün açıklanan enflasyona dikkati çekerek, “Dar gelirli insanlar şu anda gelirinin büyük bir kısmını eritmiş durumdadır. Bu yangını durduracak bir merhem de yok.” görüşünü savundu.

Paylan, Türkiye Kalkınma Bankasının borsada işlem gören bir banka olduğunu hatırlatarak, “Bir ay önce Türkiye Kalkınma Bankasının borsada işlem gördüğü fiyat 4 küsur lirayken şimdi 20 küsur lira ve tavan yapmış durumdadır. Yani bir ay içinde yüzde 500 yükselmiş. Sayın Muş, herhalde birileri sizin teklif vereceğinizi bir ay önceden öğrenmişler ve hisseleri toplamışlar.” iddiasında bulundu.

Paylan, büyük bir manipülasyon ile karşı karşıya olunduğunu belirterek, teklif sahibi Muş ve ilgili kurumların suç duyurusunda bulunmasını istedi.

Komisyon Başkanvekili, MHP İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Aksu, üretim meselesinin Türkiye’nin en önemli sorunlarından birisi olduğunu belirterek, “Yatırımları ve üretimi arttırmak, ülkemizin kalkınması, gelişmesi, milletimizin refahının arttırılması için üzerinde önemle durulması gereken bir husustur. Düzenlemeyi, ülkemizin kalkınmasına katkı sağlamaya dönük bir girişim, arayış olarak değerlendiriyoruz.” ifadesini kullandı.

İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz ise teklifin düzensiz yazıldığı yönündeki eleştirilere karşın kendisinin böyle düşünmediğini aktararak, “Teklif, gayet akıllıca, hince yazılmış bir kanundur.” dedi.

Teklifin tümü üzerindeki konuşmaların ardından AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, teklif sahibi olarak milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Türkiye Kalkınma Bankası hisselerinin yükselmesine yönelik soruya ilişkin verdiği yanıtta Muş, hükümetin, 100 Günlük Eylem Planı’nda Kalkınma Bankası ile ilgili bir çalışma yapılmasından bahsedildiğini bildirdi.

Uzman personelin durumuyla ilgili soruları hatırlatan Muş, teklifin Genel Kurul aşamasına kadar bu konuyla ilgili çalışma yapacağını belirtti.

Teklifin tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı ve maddelerinin görüşülmesine geçildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?