• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Poroşenko’nun Kırım’ı Almayla İlgili Gizli Planı Ortaya Çıktı

Poroşenko’nun Kırım’ı Almayla İlgili Gizli Planı Ortaya Çıktı

Ukrayna (CUHA)- Ukrayna’nın 24 Ağustos tarihinde kutlanan 27. bağımsızlık günü etkinliklerinde bir konuşma yapan Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, “Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin savaşa hazırlık düzeyi bugünkü gibi olsaydı herşey çok farklı olurdu. Birincisi bu kadar kayıp vermezdik. İkincisi, eminim ki, Kırım’sız kalmazdık-şimdilik. Ve genel olarak Silahlı Kuvvetler, Rusya’nın bize savaşla gelmemesi için güçlü bir uyarı olurdu” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’da yayın yapan internet sitelerinde Kırım Yarım Adası’nın yeniden entegresiyle ilgili bir planın Poroşenko tarafından onaylandığına dair haberler yayıldı.

Haberlerde Kırım’ın 2019 kadar nasıl Sarı-Mavi bayrağın (Ukrayna bayrağı) altına geri dönüşümümün sağlaması ve yeniden yapılanması ile ilgili planların hazırlanmış olduğuna işaret edildi.

İnternete dolaşan bilgilere göre Ukrayna Hükümeti tarafından 59 sayfalık bir plan hazırlandığı iddia edildi. Ukrayna hükümetinin sadece Kırım ile ilgili değil, Herson bölgesinde yaşayan Kırım Tatarlarıyla da ilgilendiği ve planların buna göre hazırlandığı açıklandı.

İnternet dolaşan bu bilgiler Ukrayna ve Rus televizyon kanallarında geniş bir yer alarak, tartışmalara neden oldu. Planın çok cesur fakat yerine getirilemeyen hedefler olduğu. Bu durumda gösteriyor ki, Poroşenko’nun bu planı onaylamasının Ukrayna’da da yaşayan nüfusunu bir kısmının (ırkçı kesimin) özlemlerini-hobilerini tatmin etmek olduğu ve Kiev’deki politikacıların savaş ve kan odaklı ifadeleri, Sivastopol ve Yalta’da Ukrayna bayrağının dalgalanacağı, rüyasına kapıldığı aktarıldı.

Yapılan haberlerde şu ifadelere yer verildi;

Kırım’ın geri dönüşümüyle ilgili olarak Kiev yetkililerinin hiç bir şekilde Kırım Tatarlarına bir rol vermemesi ve bu belgelerde Kherson da yasayan tatarların çıkarları unutularak, kültürel ve özerklikle ilgili hiç bir konu yer almamaktadır.

Bu durumda özellikle dikkate değer olan, belirtilen evraklarda da seçilmiş olan Cumhurbaşkanın seçim kampanyasını güçlendirmek için tasarlandığı, Cumhurbaşkanın 4 yıl içinde ülkeyi nasıl iflasın eşiğine getirerek, Kırım Tatarlarına vaat ettiği sözleri yerine getirmedi.

Petro Poroşenko seçilmesinin ardından tatarlara verdiği vaatlerin üzerini çizerek, ezilenlerin rolünü çok iyi oynayıp, saldırgan devlete karşıda baskı seklinde çok iyi kullanmıştır. Aslında o halkın acı ve trajedisini siyasi amaçları için kullandı. Aynı zamanda Ukrayna’da  Kırım Taftaları için Türk kuruluşlar kâr gütmeyen örgütler tarafından yapılan. Meclis ve Liderini kullanmıştı.

Meclisin diğer liderlerine ne olacak? Neden sesleri duyulmuyor? Belki de Lenur İslamov’a olanlardan mı korkuyorlar, neden korkuyorlar kendi halkına karsı savaşan kahraman liderler.

Ukrayna’daki Kırım Tatar hali ve hakları için acınacak bir durumda, Ukrayna’da ki bu durumu, Ukrayna siyaset bilimcileri ve BM izleme komisyonda bu olayları bildiği, hangi özerklikten bahsedilebilir insanlar yakınlarının cenazesinde bile gömemezken? İfadeleri yer aldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?