" /> Prof. Dr. Kazem Azizi, PANDA Deneyi Üyesi Oldu – MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Prof. Dr. Kazem Azizi, PANDA Deneyi Üyesi Oldu

Prof. Dr. Kazem Azizi, PANDA Deneyi Üyesi Oldu

(CUHA)- İstanbul Doğuş Üniversitesi Fizik birimi öğretim üyesi Prof. Dr. Kazem Azizi, PANDA (Anti-Proton Annihilation Darmsdat) deneyi üyesi oldu.

GSI Helmholtzzentrum für Schwerionenforschung, Almanya da kurulmakta olan PANDA deneyi hadron fiziği alanında dünya çapında geleceğin en onemli deneylerinden birisi olmayı amaçlamaktadır. Yapısından dolayı, bu deneyin, bir çok soruyu cevaplaması beklenmektedir. Özellikle son yıllarda çeşitli deneyler (CERN, Fermilab, Belle, BESIII ve…) tarafından bulunan ancak iç yapıları tam anlaşılamayan egzotik XYZ parçacıklarının özelliklerinin PANDA tarafından netleştirilmesi mümkün olacaktır. Bunun yanı sıra yoğun ve sıcak ortamda hadronik özellikler ve çekirdeklerin iç yapı ve geometrik şekillerinin dikkatli belirlenmesi PANDA tarafından amaçlanmaktadır.

Bu üyelik, üniversitenin özellikle mühendislik fakültesi lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine iyi bir fırsat sunacaktır. Öğrencileri yapım aşamasında olan bu önemli dünya çaplı deneyin hardware ve software geliştirilmesinde önemli katkılar sunup tez çalışmalarını bu deney ile bağlantılı sürdürme imkanı bulacaklardır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
eğitim haberi

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?