• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Romanya Başbakanı Dancila Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde

Romanya Başbakanı Dancila Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde

Ankara (CUHA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmî ziyaretini gerçekleştirmek üzere Türkiye’de bulunan Romanya Başbakanı Viorica Dancila’yı kabul etti. Cumhurbaşkanlığı Külliyesine gelişinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından karşılanan Romanya Başbakanı Dancila daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarafından kabul edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Romanya Başbakanı Dancila ile birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında, “Romanya’nın önümüzdeki yılın başında başlayacak Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı ilişkilerimiz açısından önemli bir fırsattır. 2019 yılının ilk yarısında Romen Dönem Başkanlığı’yla AB’yle yakın bir çalışma ilişkisini tesis edeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Romanya Başbakanı Viorica Dancila ile baş başa görüşmesi ve heyetler arası çalışma yemeğinin ardından, ortak basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu.

“ROMANYA’NIN 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİNDEN SONRA SERGİLEDİĞİ DAYANIŞMAYI UNUTMAYACAĞIZ”

Açıklamasında, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Romanya’nın Türkiye ile sergilediği dayanışmayı unutmayacaklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Romanya’da FETÖ iltisaklı kişi ve kuruluşlara karşı gerekli adımların atılması için Romen makamlarıyla temaslarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Romanya ile ilişkilerin önemli bir boyutunu ekonomik ve ticari ilişkilerin oluşturduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, devamında şunları kaydetti: “15 binden fazla Türk firması Romanya’da bankacılıktan medyaya, inşaattan imalata çok geniş bir alanda faaliyet gösteriyor. Elbette bu durum, Romen dostlarımızın girişimcilerimize gösterdiği teveccühün ve hüsnükabulün bir sonucudur.”

“İŞ ADAMLARIMIZIN ROMANYA’DAKİ YATIRIMLARINI DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Türk iş adamlarının Romanya’daki yatırımlarını desteklemeye devam edeceklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bir kez daha Romen iş adamlarını da ülkemize yatırım yapmaya davet ediyoruz” çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Romanya’nın 2019 yılı başında başlayacak Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı’nı ilişkiler açısından önemli bir fırsat olarak gördüklerini belirterek, “Sayın Başbakan’ın AB Dönem Başkanlığı’nı üstlenmeden hemen önce ülkemizi ziyaretinden özellikle memnuniyet duyuyorum. 2019 yılının ilk yarısında Romen Dönem Başkanlığı’yla AB’yle yakın bir çalışma ilişkisini tesis edeceğiz” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?