" /> Sarı; “Engelliler Günü Toplumumuzda Farkındalık Yaratmaya Vesile Olmalı’’ – MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Sarı; “Engelliler Günü Toplumumuzda Farkındalık Yaratmaya Vesile Olmalı’’

Sarı; “Engelliler Günü Toplumumuzda Farkındalık Yaratmaya Vesile Olmalı’’

Adana  (CUHA) – AK Parti Adana Büyükşehir Belediye Başkan A.Adayı ve 64. Hükumet Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ne özel bir mesaj yayınladı.
Sarı mesajında, engelli vatandaşlarımızın yaşadıkları güçlüklere dikkat çekti.
‘’3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün, engelli insanların karşılaştıkları zorlukların çözümü için farkındalık yaratması gerekir. Engelli vatandaşlarımızın tüm toplum kesimleriyle birlikte mutlu, huzurlu, sağlıklı, güvenli ve müreffeh bir yaşam standardını ancak Engelli Dostu Kentler ile hayata geçirebiliriz.
Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılında kabul edilen ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de engellilerin sorunları ve günlük yaşamda karşılaştıkları sıkıntıların çözümü noktasında farkındalık oluşturulmasına vesile olmaktadır.
Engellilerin sorunlarının, yılda bir gün değil yılın her günü gündemde tutulması, engelli vatandaşlarımızın günlük yaşamda karşılaştıkları zorlukları aşabilmeleri için gerekli çalışmaların yapılması, onların sosyal yaşamda çok daha fazla ve aktif şekilde yer almalarının sağlanması, toplumsal bir görev, bir zorunluluktur.
Ülkemizde son yıllarda, engelli vatandaşlarımızın yaşam şartlarının iyileştirilmesi, hayatın her alanında var olmalarının sağlanması amacıyla AK Parti olarak büyük reformlar yaptık. Özürlüler Kanunu ile engellilerimizin iş hayatında daha etkin yer almalarını sağladık ve özel sektörlerde özürlü istihdamını teşvik edici hatta zorlayıcı kanunlar çıkardık. Önce insan politikasını önemseyerek, eşit haklara sahip olması gereken engellilerimizi de topluma kazandırdık.
Engellilik, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hayatın bir gerçeği olarak karşımızda durmaktadır. Bir insanın engelli olması, onun diğer insanlar gibi yaşaması, çalışması ve de başarılı olmasına bir engel teşkil etmemektedir. Toplum olarak bizlere düşen görev; engelli bireylerimize yönelik toplumsal duyarlılığımızı en üst seviyelere taşımak, bu duyarlılığı engelli bireylerimizin sorunlarını gidererek, yaşamlarını her açıdan kolaylaştırmaya endekslemek olmalıdır.
Ülkemizde son yıllarda başarıyla uygulanan sosyal devlet anlayışının, engelli, yaşlı, yoksul ve desteğe ihtiyaç duyan tüm kesimleri kucaklamayı ve onların toplumla uyumunu sağlamayı hedeflediği bilinmektedir.
Bu duygu ve düşüncelerle, hepimizin birer engelli adayı olduğumuz gerçeğini unutmama temennisiyle, öncelikle Adana’mızda yaşayan engelli kardeşlerim olmak üzere, tüm ülkemizdeki engelli bireylerin 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü en içten dileklerimle kutluyor, tüm engelli vatandaşlarımıza aileleri ve sevdikleriyle birlikte mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir ömür diliyorum ’’dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?