• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Selçuk: “İşverenlere 3 Ay Süreyle Prim, Vergi ve Ücret Desteği Sağlayacağız”

Selçuk: “İşverenlere 3 Ay Süreyle Prim, Vergi ve Ücret Desteği Sağlayacağız”

Ankara (CUHA) – Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “İşverenlerin, Nisan ayı sonuna kadar sağlayacakları her ilave istihdam için 3 ay boyunca prim ve vergilerin yanı sıra ücretini de devlet olarak biz karşılayacağız” dedi.

Selçuk, İstihdam Seferberliği 2019 Tanıtım Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, nitelikli iş gücü yetiştirmek için mesleki eğitim kursları düzenlediklerini belirterek, “8 ay boyunca kursiyerlerin ücretlerini ve primlerini karşılamaktayız” ifadesini kullandı.

Mevcut çalışanlarına ilave olarak işe alınan her bir sigortalının, asgari ücret düzeyinde tüm prim ve vergilerinin 12 ay boyunca karşılandığını hatırlatan Selçuk, 2016’da başlatılan asgari ücret desteğine bu yıl da devam edildiğini bildirdi. Selçuk, geçen yıl 9 ay olarak uygulanan desteğin süresinin bu yıl 12 aya çıkarıldığını kaydetti. Selçuk, 500 ve üzeri çalışanı olan işyerlerine 101 lira, 500’ün altında çalışanı olan işyerlerine 150 lira asgari ücret desteği verildiğini belirtti.

Selçuk, işveren teşvikleri hakkında şu değerlendirmelerde bulundu:

“Prime esas kazanç tutarı üzerinden 5 puan prim indirimimiz çalışan başına 128 TL ila 960 TL arasında işverenlerimizin yükünü hafifletmekteyiz. Bu 5 puana ilaveten 51 il ve 2 ilçede faaliyet gösteren işverenlere; prime esas kazanç alt tutarı üzerinden 6 puanlık indirim daha yapmaktayız.”

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?