• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Soğuk Algınlığına Karşı Önlem Alın

Soğuk Algınlığına Karşı Önlem Alın

Adana (CUHA) – Adana Acıbadem Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doktor Deniz Parlakgümüş, soğuk algınlığı tedavisinde en iyi yöntemin ‘hastalığı önlemek’ olduğunu söyledi.

Parlakgümüş, yaptığı açıklamada, genellikle kişiden kişiye ve yüzeydeki ve havada enfekte olan partiküllerle temas halinde bulaşan soğuk algınlığının, çocukların sağlığı konusunda önemli bir etken olduğunu kaydetti. Soğuk algınlığı tedavisinde en iyi yöntemin ‘hastalığı önlemek’ olduğunu vurgulayan Parlakgümüş, şu bilgileri verdi:

“-İştahsızlık ve asabiyet de belirtiler arasında: Çocuklarda soğuk algınlığının en belirgin belirtisi, tipik olarak sarı, yeşil veya açık renkli olan burun akıntısının eşlik ettiği burun tıkanıklığı. İlk üç gün ateş de sık görülen belirtiler arasında yer alıyor. Olası diğer belirtiler ise öksürük, boğaz ağrısı, uyku sorunları, iştahsızlık, sinirlilik, genişlemiş lenf düğümleri ve burun zarındaki kızarıklık ve şişlik olarak sayılıyor.

-Astım hastalığı varsa dikkat: Çoğu soğuk algınlığı komplikasyonlara yol açmıyor. Buna karşın hastalık bazı çocuklarda astımın ağırlaşması, bakteriyel kulak enfeksiyonları, sinüzit ya da yine bakteriyel zatürre gibi sonuçlara da yol açabiliyor. Örneğin; 10 gün içinde iyileşmeyen burun tıkanıklıkları bakteriyel sinüs enfeksiyonunu beraberinde getiriyor. Soğuk algınlığı sonucu gelişen bakteriyel zatürre ise ateş, hızlı nefes alma ve öksürük ile kendini gösterebiliyor.

-En iyi tedavi önleme: Soğuk algınlığı tedavisinde, çoğu ilaç 6 yaşın altındaki çocuklar için önerilmiyor. Tedavi ise bir uzman doktor tarafından önerilen ateş düşürücüler, öksürük şurupları veya burun tıkanıklığını önleyecek ilaçlarla daha çok belirtilere yönelik olarak yapılıyor. Sık sık el yıkama, hasta olanlarla teması sınırlama, virüslere karşı etkili ev temizleyicileri kullanma ve C vitamini ile soğuk algınlığı önlenebilir.

-Ateş 38 dereceyi geçmişse: Çoğu soğuk algınlığı kendi kendine kaybolacak olsa da 3 aydan küçük çocukların; uzun süre sıvı alamayacak olan, uyuşukluk veya huzursuzluk gibi ciddi davranış değişiklikleri gösteren ya da nefes almada zorluk çeken hastaların mutlaka hızlıca bir doktora başvurması gerekiyor. Ayrıca 3 günden uzun süre 38 dereceden daha yüksek ateş, sarı akıntı, kırmızı gözler, iki hafta içinde iyileşmeyen veya daha da kötüleşen burun tıkanıklığı, kulak çekme ve ağrı gibi kulak enfeksiyonu belirtileri durumunda da tedavi için doktora başvurulması şart.”

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?