" /> Sosyal medyada tepki çeken o resime Valilikten açıklama geldi – MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Sosyal medyada tepki çeken o resime Valilikten açıklama geldi

Sosyal medyada tepki çeken o resime Valilikten açıklama geldi

Tokat (CUHA) – Tokat İli Erbaa İlçesi Hacıali ve Canbolat köyü, ormanlık alan içerisinde çok sayıda çam ağacından çıra elde edebilmek için ağaç gövdelerini kesici aletler ile oyulduğu resimlerinin paylaşılmasıyla sosyal medyada büyük tepki çekmişti. Tokat valisi olay yerinde incelemede bulunarak bir açıklamada bulundu.
Yapılan açıklamada şöyle denildi:
”Sayın Valimiz ve yetkililerce mahallinde yapılan inceleme ve tespitlerde, Hacıali köyü hudutlarında 34 adet, Canbolat köyü hudutlarında da 10 adet sarıçam ağacının gövdesinin çıra çıkarmak amacıyla yaralandığı tespit edilmiş, 2000’li yılların başından bu yana ağaçlardan çıra çıkarma işinin yapıldığı anlaşılmıştır. Belirtilen alanlar vatandaşlarımızın eskiden beri  piknik alanı olarak kullandıkları ancak piknik ve mesire alanı olarak tescili olmayan yerlerdir. Vatandaşlarımızın tescilli piknik ve mesire alanlarımızda piknik yapmaları gerekmektedir.
Çıra almak amacıyla gövdesi kesilip yaralanan sarıçam ağaçlarının gövde ve dalları canlı, ibreleri yeşil, ağaçlarda herhangi bir kuruma belirtisi bulunmamakta ve ağaçlar hayatiyetini devam ettirmektedir. Gövdeleri yaralı sarıçam ağaçlarının, yaralı yerleri ivedilikle kapatılmak suretiyle tedavi süreci başlatılmıştır. Gövdesi yaralı ağaçlarla birlikte çevredeki diğer ağaçların da her türlü müdahaleye karşı korunması için tüm vatandaşlarımızın  hassasiyet göstermesi ve el birliği ile çalışarak duyarlılık oluşturulması büyük önem taşımaktadır.
Yetişmesi için yılların geçmesi gereken ormanlarımızın korunması için hassasiyet göstererek sosyal medyada ve basında konuya dikkat çeken, duyarlılık oluşturan tüm vatandaşlarımıza ve basın mensuplarımıza teşekkür eder, saygılarımızı sunarız. ”

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
tokat haber

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?