" /> Sözlü’den Milletin Efendilerine Çığ Gibi Destek – MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Sözlü’den Milletin Efendilerine Çığ Gibi Destek

Sözlü’den Milletin Efendilerine Çığ Gibi Destek

Adana (CUHA) – Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Torosların eteklerindeki dağ köylerinde hayatın zorluklarına göğüs geren dar gelirli vatandaşların yüzünü güldüren kırsal kalkınma projeleriyle Türkiye’ye örnek oldu. Ziraat mühendisi ve çiftçi bir ailenin bireyi olan Başkan Hüseyin Sözlü’nün uygulamaya koyduğu çilek, elma, kiraz, ceviz, domates, güneş paneli, aşı, zirai ilaç, damızlık koç, mısır silajı, organik gübre, arı kovanı, doğal yumurta, üzüm bağı, kesme çiçek ve sulama havuzları projeleri köylüye iş, aş olarak yansıdı.

KÖYLÜYE FİDAN, FİDE, AŞI VE ZİRAİ İLAÇ DESTEĞİ
Adana Büyükşehir Belediyesi, Başkan Hüseyin Sözlü’nün 4,5 yıllık hizmet döneminde dar gelirli üreticilere fidan, aşı ve zirai ilaç desteği sağladı. Bu kapsamda 1 milyon 500 bin adet çilek fidesi Pozantı, Aladağ, Feke ve Saimbeyli ilçelerinde üreticilere dağıtıldı. Başkan Sözlü, yerinde kalkınma hamlesine domates üretimini de ekleyerek, 320 bin adet yerli domates fidesiyle köylüyü destekledi. İklim ve toprak yapısı uygun olan ilçelerde 250 bin adet elma, kiraz ve ceviz fidesi de toprakla buluşturuldu. Dağlık alanlarda arıcılık ve keçi-koyun yetiştiriciliği yapan köylülerin elektrik ihtiyacını karşılamak amacıyla bin 593 adet güneş paneli ücretsiz dağıtıldı. Organik bal üretimini yaygınlaştırmak amacıyla acılılara 350 adet kovan desteği verildi. Tufanbeyli, Saimbeyli, Feke ve Aladağ ilçelerinde doğal yumurta üretimi projesi kapsamında köylülere 40 bin adet tavuk dağıtımı yapıldı. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanları bulaşıcı hastalıklara karşı korumak için 3 milyon doz aşı,  6 bin litre kene ilacı, 5 bin 500 litre zirai ilaç dağıtımı, 13 bin litre sıvı gübre, 13 bin litre bordo bulamacı Adana Büyükşehir Belediyesi’nin sunduğu diğer destekler arasında yer aldı.

DAMIZLIK KOÇ DESTEĞİYLE KOYUNCULUK GELİŞİYOR
Başkan Sözlü, küçükbaş hayvancılığı desteklemek amacıyla milletin efendilerine damızlık koç desteği de sağladı. Feke, Saimbeyli, Tufanbeyli, Aladağ, Kozan, İmamoğlu ilçelerinde 250 üreticiye 809 adet ivesi ırkı koç, 137 çiftçiye 454 adet Akkaraman (Kangal) cinsi damızlık koç dağıttı. Türkiye’ye has 6 yerli sığır ırkından Güney Anadolu Kırmızısı  ve Yerli Güney Sarısı’nın yaygınlaşması için 2 bin baş ineğe suni tohumlama yapıldı. Tohumlama projesi Aladağ, Kozan, İmamoğlu, Feke, Saimbeyli, Tufanbeyli ve Pozantı ilçelerinde de başlatıldı.

SAİMBEYLİ VE POZANTI YENİDEN ÜZÜM DİYARI OLUYOR
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Toroslarda tarım yapılabilir 40 bin dönüm arazide üzüm bağları tesis etmek amacıyla Saimbeyli ve Pozantı’daki hemşehrilerine ücretsiz aşılı asma fidanı desteği verdi. Saimbeyli’de ilk etapta 41 üreticiye yönelik 198 dekar arazide Mücennes ve Cıngıllı Kara cinsi modern üzüm bağlarının oluşturulmasına başlandı. Pozantı’da ise Pozantı Karası cinsi üzümbağlarının yaygınlaştırılması amacıyla köylülere 7 bin adet aşılı fidan dağıtımı yapıldı.

KURAK TOPRAKLARDA ARTIK SULU TARIM YAPILIYOR
Adana Büyükşehir Belediyesi, zor şartlarda toprağı işleyip, mahsul kaldırmak için binbir emek veren köylüyü sulu tarımla tanıştırdı. Büyükşehir ekipleri, su kaynaklarının yetersiz olduğu bölgelerde tarım yapılabilir arazilerin sulanması için toplam 37 bin 900 metreküp hacimli 230 adet jeomembran havuz oluşturdu. Bu havuzlarda depolanan su ile 15 bin 200 dönüm tarım arazisinin sulanması sağlandı. Kapalı ve açık sulama sistemleriyle de 18 bin 630 dönüm tarım arazisi sulanabilir hale geldi.  Toplamda sulu tarıma açılan arazi miktarı 34 bin dönüme erişti. 


ALTERNATİF ÜRÜN KESME ÇİÇEK
Adana Büyükşehir Belediyesi, alternatif tarım ürünlerinin Çukurova’da yaygınlaşması adına Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Projesi’yle de kırsal kalkınmada çığır açtı. Çukurova Kalkınma Ajansı’nın hibe desteğinde bulunduğu projeyle Sarıçamlı köylülerin yetiştirdiği rengarenk, mis kokulu çiçekler Hollanda’ya ihraç edildi.  32 çiftçinin dahil olduğu, 150 dekarda yürütülen projede yetiştirilen 7 türde 35 çeşit çiçek,Hollanda Çiçek Borsası’nda “Adana Flora” markasıyla satışa sunuldu. Adana Büyükşehir Belediyesi, çiçeklerin Hollanda pazarına sorunsuz ulaşması için iki adet frigofirik TIR kiraladı. ASKİ Çatalan İçmesuyu Tesisleri’nde de 2 bin metrekarelik soğuk hava deposu ve paketleme tesisi oluşturuldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?