MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi
SP’li Karaduman: “Kentsel Dönüşümün Mağdurları Romanlar Oldu”
Sosyal Medyada Paylaş
24 Ocak 2019
admin

SP’li Karaduman: “Kentsel Dönüşümün Mağdurları Romanlar Oldu”

Ankara (CUHA) – Saadet Partisi (SP) Konya Milletvekili Abdülkadir Karaduman, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Roman vatandaşların sorunlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Roman vatandaşların sorunlarının, bir taraftan önyargı, öte yandan devletin ilgisizliği nedeniyle gitgide arttığını iddia eden Karaduman, büyükşehirlerdeki Romanların, yoksulluk kaynaklı olarak eğitim, barınma, ulaşım ve sağlık sorunlarıyla mücadele ettiklerini savundu.

Karaduman, bu sorunların, “ötekileştirme” probleminin oluşmasına da neden olduğunu ifade ederek, “Güç sahiplerinin farklı olmaya tahammüllerinin kalmadığı bu dönemde, kültürümüzün eşsiz bir parçası olan Roman vatandaşlarımız, ekonomik şiddet aracılığıyla tek tipleştirme projesinin bir kurbanı haline getirilmek istenmektedir.” diye konuştu.

Ankara’daki Kale Mahallesi’ni ziyaret ederek Romanların dertlerini dinlediklerini anlatan Karaduman, şöyle devam etti:

“Görmüş olduğumuz manzara maalesef gerçekten içler acısı bir manzara. Sözde birlik ve beraberliğimize rağmen gördüğümüz bu tablo, insanlarımızın mahkûm edildiği sosyoekonomik ayrımcılıktan ibaret olmuştur. Kale Mahallesi özelinde tüm Roman vatandaşlarımız özellikle eğitim, barınma, sağlık, sosyal güvenlik ve ulaşım gibi birçok noktada ayrımcılığa ve önyargıya maruz bırakılmış durumdalar. Sanki açık bir hapishane olan Kale Mahallesinde her insanın hakkı olan yaşam alanları kısıtlanmış durumda. Gençlerimizin, çocuklarımızın, kadınlarımızın ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir ortam ne yazık ki mevcut değildir.”

Romanların yaşadığı birçok yerde kentsel dönüşüm projelerinin hayata geçirildiğini belirten Karaduman, Romanların yaşadığını belirttiği yerlerin fotoğraflarını göstererek, “Kentsel dönüşüm adı altında Roman vatandaşlarımız bu ülkede mağdur edildi. Kentsel dönüşümün rantsal dönüşüme evrildiği bu sürecin asıl mağdurları Roman vatandaşlarımız oldu.” şeklinde konuştu.

Karaduman, Romanların kâğıt, karton ve şişe toplayarak hayatlarını idame ettirmeye çalıştıklarını, yeni iş imkânlarından mahrum bırakıldıklarını ileri sürerek, “Roman vatandaşlarımızın kentsel dönüşüm değil, sosyal dönüşüm talebi var.” ifadesini kullandı.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2014-2017 EsenMobile Wordpress Mobil Tema by Kemal CIZOĞLU