MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi
Tarım Bakanlığı’ndan “Renkli Pamuk” Hamlesi
Sosyal Medyada Paylaş
28 Şubat 2019
admin

Tarım Bakanlığı’ndan “Renkli Pamuk” Hamlesi

Ankara (CUHA) – Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Bakanlık olarak “sarı gelin” ve “gelincik” adı verilen, tamamen doğal ve renkli iki tür pamuk üreteceklerini söyledi.

Pakdemirli, Bakanlık tarafından gerçekleştirilen tarımsal üretim araştırmaları kapsamında renkli pamuk geliştirildiğini bildirdi. Pakdemirli,  “Sarı gelin ve gelincik adıyla bir tanesi koyu, diğeri açık kahve olmak üzere, iki doğal renkli pamuk üretimi gerçekleştirilecek. Böylece kumaş üretiminde, boya olmadan, tamamen doğal ve renkli pamuk kullanılabilecek” ifadelerini kullandı.

“BU YIL 25 DEKARDA ÜRETİM YAPILACAK”

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğünce (TAGEM) geliştirilen ürünün seri üretimi için köklü bir tekstil firmasıyla anlaşıldığını belirten Pakdemirli, 2020’den sonra daha geniş bir alanda sözleşmeli üretim yapılacağını kaydetti.

Söz konusu firmayla bu yıl 25 dekarlık bir alanda üretim yapılacağını aktaran Pakdemirli, “Sarı gelin ve gelincik adlarıyla 2 doğal renkli pamuk tescil ettirildi. Sarı gelin açık, gelincik ise koyu kahve. Üzerinde boya içermemesi ve tamamen doğal olması tekstilciler için çok enteresan bir sonuç doğuracak. İyi bir netice alacağımızı düşünüyoruz. Doğal olduğu için kanserojen etkisi yok, çevreci, organik ve çocuk giyimi açısından önemli” diye konuştu.

 

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2014-2017 EsenMobile Wordpress Mobil Tema by Kemal CIZOĞLU