• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Tavuk Yumurtası Üretimi 1,7 Milyar Adet Oldu

Tavuk Yumurtası Üretimi 1,7 Milyar Adet Oldu

Ankara (CUHA) – Tavuk yumurtası üretimi Ocak ayında 1,7 milyar adet olarak gerçekleşti.

TÜİK, “Ocak 2019, Kümes Hayvancılığı Üretimi” verilerini açıkladı. Buna göre, tavuk yumurtası üretimi 1,7 milyar adet olarak gerçekleşti. Tavuk yumurtası üretimi Ocak ayında bir önceki aya göre %0,7, bir önceki yılın aynı ayına göre %0,8 arttı. Kesilen tavuk sayısı 97 milyon, kesilen hindi sayısı ise 430 bin adet oldu. Kesilen tavuk sayısı Ocak ayında bir önceki aya göre %1,8, bir önceki yılın aynı ayına göre %6,7 azaldı. Ocak ayında kesilen hindi sayısı ise bir önceki aya göre %44,3, bir önceki yılın aynı ayına göre %7,1 azaldı.

Tavuk eti üretimi 168 bin 908 ton, hindi eti üretimi ise 5 bin 80 ton olarak gerçekleşti. Tavuk eti üretimi Ocak ayında bir önceki aya göre %1,6, bir önceki yılın aynı ayına göre %6,9 azaldı. Ocak ayında hindi eti üretimi ise bir önceki aya göre %14,7, bir önceki yılın aynı ayına göre %2,8 azaldı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre tavuk eti üretimi bir önceki aya göre %0,7 azaldı. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre ise tavuk eti üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %7,2 azaldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?