• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
TBMM Başkanı Şentop’tan 12 Mart Muhtırası’nın 48.Yıldönümü Mesajı

TBMM Başkanı Şentop’tan 12 Mart Muhtırası’nın 48.Yıldönümü Mesajı

Ankara (CUHA) – TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Siyasete ve seçilmiş hükümetlere yönelik her olağandışı müdahalenin yıl dönümü, demokrasimizi ve milli iradeyi korumak hususunda ne denli kararlı olduğumuzu ifade etmek için bir vesiledir” dedi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, 12 Mart Muhtırasının 48’inci yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Bugünün, meşru hükümete karşı müdahale anlamı taşıyan 12 Mart Muhtırasının 48. yıldönümü olduğunu anımsatan Şentop, şu ifadeleri kullandı:

“Köklü bir seçim ve parlamento geçmişine sahip olan siyasal sistemimizde demokrasinin istediğimiz ölçüde oturmamasının en temel sebebi, belli aralıklarla yapılan olağan dışı müdahalelerdir. Milli iradeyi gasp etme amacını taşıyan tüm bu müdahalelerin neticesi, siyasi ve ekonomik anlamda tam bir bunalım olmuştur. 27 Mayıs ile başlayıp 15 Temmuz Darbe Girişimine kadar devam eden bu ‘düşük yoğunluklu darbe rejimi’ özlemi, bir kısım muhteris maceracıya iktidarı teslim ederken Türkiye’nin ve milletimizin geleceğine suikast anlamı taşımıştır. 12 Mart Muhtırasının yıl dönümü vesilesiyle bir kez daha hatırlama ve üzerinde düşünme fırsatı bulduğumuz bu menhus darbecilik geleneğinin en önemli hususiyetlerinden birisi de, kökü dışarıda bir yapıda olmasıdır. Türkiye ve idarecileri ne zaman devletin ve milletin lehine bir işe teşebbüs etse, karşılarında bu kökü dışarıda ve ülkesine yabancılaşmış güruhu bulmuştur. Son olarak 15 Temmuz’da Türkiye’ye kasteden bu darbeci güruhun, bu toprakların ruhuna, varlığına, geleceğine düşman olduklarını yaşadıklarımız açıkça göstermektedir. Siyasete ve seçilmiş hükümetlere yönelik her olağandışı müdahalenin yıl dönümü, demokrasimizi ve millî iradeyi korumak hususunda ne denli kararlı olduğumuzu ifade etmek için bir vesiledir. Bu düşüncelerle, demokratik işleyiş hususunda milletimizin ve kurumlarımızın ne denli şuurlu olduğunu görmekten memnuniyet duymanın yanında, başta 15 Temmuz olmak üzere bütün müdahaleleri şiddetle tel’in ediyorum.”

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?