" /> TBMM Başkanı Yıldırım, Azerbaycan’da – MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
TBMM Başkanı Yıldırım, Azerbaycan’da

TBMM Başkanı Yıldırım, Azerbaycan’da

Azerbaycan (CUHA)- Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Binali Yıldırım, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Azerbaycan’da Başbakan Nevruz Memmedov ile bir araya geldi.

Yıldırım, Başbakanlık’ta gerçekleşen görüşmede değerlendirmelerde bulunarak,  iki ülke arasındaki geleneğe göre göreve yeni gelen Cumhurbaşkanı, başbakan, meclis başkanı ve mümkün mertebe tüm bakanların ilk ziyaretlerini karşılıklı olarak Azerbaycan ve Türkiye’ye gerçekleştirdiğini açıkladı.

Yıldırım, kendisinin de bu geleneğe uygun olarak ilk ziyaretini Azerbaycan’a yaptığını vurgulayarak, “Azerbaycan-Türkiye ilişkileri müstesna nitelikte ilişkilerdir. Bir millet iki devlet anlayışıyla hareket ediyoruz. Parlamentolar arası ilişkileri daha da geliştirmek için gereken çabayı göstereceğiz” ifadelerini kullandı.

Başbakan Nevruz Memmedov ise, yaptığı açıklamada, Yıldırım’ın göreve geldikten sonra ilk ziyaretini Azerbaycan’a yapmasının kendilerini memnun ettiğini söyledi.

Her alanda çok iyi düzeyde olan Azerbaycan-Türkiye ilişkilerinin daha da büyüyeceğine inandıklarını dile getiren Memmedov, ziyaret dolayısıyla Yıldırım’a teşekkür etti.

Daha sonra temasları kapsamında Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Oktay Asadov’la ve TÜRKPA Genel Sekreteri Altınbek Mamayusupov ile bir araya gelen Yıldırım, sekreterliğin bahçesine fidan dikti.

Yıldırım, Azerbaycan ziyareti ile basın mensuplarının sorularını cevaplayarak,  Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Milli Meclis Başkanı Asadov ve Başbakan Memmedov’la görüşmeler gerçekleştirdiğini açıkladı.

TBMM Başkanı Yıldırım, burada yaptığı açıklamalarda, Türkiye ve Azerbaycan’ın “tek millet, iki devlet” olduğunu söyledi.

Azerbaycan’la ilişkilerin her konuda çok iyi olduğunu aktaran TBMM Başkanı Yıldırım şunları söyledi;

“Gerek ikili ilişkiler gerekse bölgesel konularda tam bir görüş birliğine sahibiz. Azerbaycan’ın sevinci bizim sevincimiz, üzüntüsü bizim üzüntümüzdür. Ticaretimiz, karşılıklı yatırımlarımız gelişiyor. Stratejik projeler bir bir hayata geçiyor. Yakın zamanda da Star Rafinerisi’nin yeni bölümleri açılacak” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Azerbaycan Haber

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?