" /> TBMM Başkanı Yıldırım’dan ’24 Temmuz Basın Bayramı’ Mesajı – MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
TBMM Başkanı Yıldırım’dan ’24 Temmuz Basın Bayramı’ Mesajı

TBMM Başkanı Yıldırım’dan ’24 Temmuz Basın Bayramı’ Mesajı

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, ‘Basın Bayramı’ sebebiyle bir mesaj yayımladı.

Yıldırım’ın mesajı şöyle:

“Dünyayı küçük bir köy haline getiren ve hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan basınımızın 1946 yılından itibaren kutlanmaya başlanan Basın Bayramını tebrik ediyorum.

Halkımızın doğru, şeffaf ve objektif bir şekilde hayattan haberdar olmalarında basınımız vazgeçilmez bir yere sahiptir. Yazılı, görsel, işitsel ya da elektronik olması basının temel fonksiyonlarını değiştirmemektedir.

Sosyal barış ortamının sağlanmasında, huzur ve güven ortamının korunmasında basın organları vazgeçilmez bir görev yürütmektedirler. Teknolojik yenilik ve gelişmelere paralel gerçekleşen sosyal değişime ayak uydurup merkezine insanı alarak fonksiyonlarını ifa eden basının, gelecekte de etkinliğini koruyacağına inanıyorum. Bu noktada, teknolojideki gelişme ve yenileşmelerin basındaki nitelikli insanın önüne geçmemesi gerektiğini özellikle ifade etmek istiyorum.

Demokrasinin vazgeçilmez bir gücü olan basının, ön yargılara dayalı kaygı ve husumetlerin giderilmesinde de rolünün tartışılmaz olduğuna inanıyorum. Bu güç, ülkemizi hedef alan ihanet girişimlerinin ortadan kaldırılmasında, millî birlik ve kardeşliğimizin pekiştirilmesinde, demokrasinin güçlendirilmesinde vazgeçilmez bir yere sahiptir.

Basının, anayasal hak ve hürriyetlerin de teminatı olduğuna inanıyorum. Ancak ülkemizi uluslararası kuruluşlar nezdinde suçlamaya konu edilen tutuklu gazeteciler konusunun istismar edildiğini de özellikle belirtmek istiyorum. Vatana ihanet, teröre destek, bölücülüğü teşvik gibi adli takip gerektiren suçların basın hürriyeti kapsamına girmediğini özellikle vurgulamak istiyorum. Ülkemizdeki huzur ve güven ortamının korunarak, istikrarlı bir şekilde kalkınmamızdan yana olan basın mensuplarımızın, objektif ve tarafsız bir şekilde, aziz milletimize karşı sorumluluk şuuruyla görevlerini en iyi şekilde yapacaklarına inanıyorum.

Bu vesileyle, düşünce ve ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırıldığı günü anmak gayesine matuf basın bayramını tekrar kutluyorum.” dedi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?