" /> TBMM’de “İşitme Tarama Etkinliği” Düzenlendi – MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
TBMM’de “İşitme Tarama Etkinliği” Düzenlendi

TBMM’de “İşitme Tarama Etkinliği” Düzenlendi

Ankara (CUHA) – Meclis’te, 3 Mart Dünya Kulak ve İşitme Günü dolayısıyla işitme tarama etkinliği düzenlendi.

Etkinlikte, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Odyoloji Bölüm Başkanı ve Türkiye Odyologlar ve Konuşma Bozuklukları Uzmanları Derneği Başkanı Prof. Dr. Gonca Sennaroğlu, “İşitme problemimizin farkında olmalıyız. Buna yönelik mutlaka işitme taraması programlarını takip etmeliyiz. İşitme problemimiz varsa buna en erken dönemde tedbir almalıyız” dedi.

Sennaroğlu, doğuştan işitme kaybının binde 1 ya da 3 oranında görüldüğünü, yaş ilerledikçe bu oranın arttığını belirtti. Sennaroğlu, özellikle 65 yaşını geçtikten sonra nüfusun 3’te 2’sinde işitme problemlerinin ortaya çıktığına dikkati çekerek, “İşitme problemimizin farkında olmalıyız. Buna yönelik mutlaka işitme taraması programlarını takip etmeliyiz. İşitme problemimiz varsa buna en erken dönemde tedbir almalıyız” diye konuştu.

Özellikle 60 yaş sonrasında işitme kaybının varlığının alzheimer hastalığının tetikçisi olarak gösterildiğine işaret eden Sennaroğlu, görme için verilen önemin mutlaka işitme duyusu için de gösterilmesi gerektiğini kaydetti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?