• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Temmuz Ayında 90 Milyon Dolar İhracat Gerçekleştirildi

Temmuz Ayında 90 Milyon Dolar İhracat Gerçekleştirildi

(CUHA)- Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörü Türkiye geneli sektör ihracatı Temmuz ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla %25 artış göstererek 534,9 milyon dolar olarak gerçekleşti.

2018 yılı Temmuz ayı sektörel bazda ihracat rakamlarını değerlendiren Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AHBİB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, 2018 yılı Temmuz ayı sektörel bazda ihracat rakamlarına göre; sektörün bu dönemde Türkiye toplam ihracatındaki payının %4 olduğunu söyledi.

 

Ülkelere göre ihracat rakamlarını da ele alan Arslan, “Irak’a Temmuz ayında %24’lük pay ile 128 milyon dolar değerinde sektör ihracatı gerçekleşti. Bunu Suriye ve Libya %5’lik pay ile takip etti. Temmuz ayında Türkiye’den en fazla hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ihraç edilen ülkeler ise Irak, Suriye, Libya, Yemen, Suudi Arabistan ve Birleşik Devletler olarak sıralandı” şeklinde bilgi verdi.

 

AHBİB olarak ülke geneli sektör ihracat payımız %16

Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nin aylık sektör ihracat rakamlarına da değinen Arslan, 2018 yılı Temmuz ayında %12 atışla 90 milyon dolarlık Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri ihracatı gerçekleştirdiklerini ve ülke geneli hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatındaki payın  % 16 olduğunu kaydetti.

 

-En fazla ihracat yapılan ürün grubu Bakliyat Ürünleri

Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin 2018 yılı Temmuz ayı değer bazındaki ihracatını ürün gruplarına göre inceleyen Arslan, “90 milyon dolarlık sektör ihracatı içerisinde, bakliyat ürünlerinin geçen döneme kıyasla %24 artış göstererek 26 milyon dolarlık değer ve % 29’luk pay ile ilk sırada yer aldı. Sektörde 13,3 milyon dolarlık ihracatıyla kırmızı mercimek, toplam ihracatın %15’ini oluşturarak ilgili dönemde en fazla ihracatı gerçekleştirilen ürün oldu. Bununla birlikte nohut ve mercimek ürünlerinin ihracatında görülen artışlar ise dikkat çekti” diye konuştu.

 

Ülkelere göre incelendiğinde ise, 2018 yılı Temmuz ayında Irak %21’lik payı ve 19 milyon dolarlık ihracat değeri ile ilk sırada yer aldığına dikkat çeken Arslan, “Irak’ı 12,9 milyon dolarlık ihracat değeri ve %14 oranındaki payı ile Suriye takip etti. AHBİB yılın ilk 7 ayında 621 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirmiş oldu” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
ekonomi haberleri

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?