" /> TFF VAR Merkezi dünyanın en iyilerinden biri – MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
TFF VAR Merkezi dünyanın en iyilerinden biri

TFF VAR Merkezi dünyanın en iyilerinden biri

(MNT) – 2018-2019 Spor Toto Süper Lig Lefter Küçükandonyadis Sezonu’nda hizmete girecek Video Yardımcı Hakem sisteminin işletileceği TFF VAR Merkezi, uluslararası futbol kamuoyunda dünyanın en iyi VAR merkezlerinden biri olarak kabul gördü. Hawk-Eye CEO’su Steve Carter da Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Merkezi’nde 350 metrekare alan üzerine kurulan TFF VAR Merkezi’nin mimarisi ve teknolojisi ile dünya klasında olduğunu teyit etti.

Carter, “Riva VAR Merkezi, gerek teknik altyapısıyla gerekse Video Yardımcı Hakemlerin rahat çalışabilmeleri için özel hazırlanan mimari planıyla benim bugüne kadar gördüğüm dünyanın en iyi VAR merkezlerinden biri. Gelmeden önce buranın bu kadar modern olduğunu bilmiyordum. Buradan kesinlikle çok etkiledim” diye konuştu.

İngiltere, Almanya, İtalya, Fransa, Hollanda, Avustralya ve ABD gibi birçok ülkede Video Yardımcı Hakem (VAR) operasyonlarını yürüten Hawk-Eye, alanında lider teknoloji firması ve bugüne kadar bin 600’den fazla VAR operasyonunu başarıyla tamamladı.

Türkiye’de sinyaller, stadyumlardan Riva’daki VAR merkezine fiber kablolarla ışık hızında taşınıyor. Bu nedenle stadyumların Riva’daki merkeze uzaklıklarının herhangi bir önemi bulunmuyor. Spor Toto Süper Lig kulüplerinin kullandığı tüm stadyumlar test edilirken, Sivas-İstanbul arasındaki testte (1.000 km) sinyaller 0.02 saniyede merkeze ulaştı. Hawk-Eye sistemleri de dahil edildiğinde uçtan uca görüntü ve ses Sivas’tan Riva’ya 0.5 saniyenin altında bir sürede geliyor.

Stadyumlardan Riva’ya sinyalleri taşımada kullanılan Türk Telekom’un geliştirdiği “Media transfer network” (MTN) teknolojisi de video ve ses transferini farklı şehir ve santraller üzerinden yedekli, hatasız ve yüksek hızda gerçekleştirebilen yeni bir teknoloji.

TFF VAR Merkezi’nin mimari özellikleri:

1- 350 metrekare alan üzerinde kuruldu
2- Duvar ve odalarda ses yalıtımı var
3- Merkezde 9 VAR istasyonu kuruldu, bunlardan 5 tanesi cam bölmelerle yalıtıldı
4- Her istasyon ayrı ayrı havalandırılıyor
5- 7/24 içeride ve dışarıda güvenlik koruması altında, binanın içi ve dışı 24 saat güvenlik kameraları ile izleniyor
6- Sahanın kenarında yer aldığı için VAR eğitimlerine elverişli
7- Yedek fiber altyapısı bulunuyor
8- TV yayın araçlarıyla fiber ağ üzerinden iletişim imkânı sağlıyor
9- Kesintisiz güç kaynağı ve jeneratörle besleniyor
10- Aydınlatma ayarlanabiliyor

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?