• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Türkiye’de 7 Milyon Diyabet Hastası Var

Türkiye’de 7 Milyon Diyabet Hastası Var

Adana (CUHA) – Acıbadem Adana Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Emre Bozkırlı, Türkiye’de yaklaşık 7 milyon diyabet hastası olduğnu ancak bu hastaların yarısının hastalığının farkında olmadığını söyledi.

Bozkırlı, günümüzde insanlarda en sık rastlanan ölüm sebebinin kalp- damar hastalıkları olduğunu belirterek, “Bu hastalıkların ardında yatan nedenlere bakıldığında ise diyabet ilk sıralarda yer alıyor. Yine böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren hastalarda en çok görülen sebep de kontrolsüz diyabet hastalığı oluyor. Gelişmiş toplumlarda kayda geçen görme kayıplarının bir numaralı nedeni ise kontrolsüz diyabetin gözlerde yol açtığı harabiyet. Diyabetin yarattığı sorunlar bununla da kalmıyor; diyabet hastalığına bağlı olarak ayaklarda ortaya çıkabilen yaralar, tüm dünyada kazaların ardından ayağın kesilmesine neden olan ikinci durum olarak ortaya çıkıyor” dedi.

Türkiye’de 2000’li yılların başında yetişkinlerde diyabet görülme sıklığı yüzde 7’ler düzeyinde iken bu oran takip eden 10 yıl içerisinde iki katına çıkmış durumda olduğuna dikkat çeken Bozkırlı, şöyle konuştu:

“Günümüzde Türkiye’de yaklaşık 7 milyon diyabet hastası olduğu düşünülüyor, ancak ne yazık ki bu hastaların yüzde 55’i hastalığının farkında. Ve bu yüzde 55’in de ancak yüzde 85’i medikal tedavi alıyor. Yine hesaplamalara göre, yaklaşık 7 milyon kişi de diyabet hastası adayı. Diyabet tedavisinin olmazsa olmaz öğeleri, düzgün beslenme ve doğru hareket alışkanlığının edinilmesi. Toplum içerisinde yaygın bir inanış olan diyabet hastalarının birçok besini tüketemeyeceği düşüncesi doğru bir beslenme programı oluşturulması yoluyla geçerliliğini kaybediyor. Diyabet hastalarına verilen beslenme programında karbonhidratlar, yağlar ve proteinler gibi beslenme bileşenlerinin hepsinin doğru zamanda dengeli bir biçimde tüketilmesi öneriliyor. Yine tedavinin mutlak uyulması gereken şartlarından biri de, haftanın en az 5 günü, 30- 45 dakikalık sürelerle yürüyüş, bisiklete binme veya yüzme gibi hafif egzersiz alışkanlığı edinmek.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?